Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kaelin Jr., Ratcliffe i Semenza otrzymali Nobla w medycynie

Źródło: Reuters/MK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.10.2019
 
 
William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Wyróżniono ich za odkrycia tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu. Dzięki ich badaniom powstały nowe metody leczenia wielu chorób, w tym nowotworów i anemii.
- Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. - Odkrycie utorowało drogę dla nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Badacze stworzyli podstawę do zrozumienia, w jaki sposób poziomy tlenu wpływają na metabolizm komórkowy i funkcje fizjologiczne. Wykrywanie tlenu ma kluczowe znaczenie dla wielu chorób. Trwają intensywne prace w laboratoriach nad opracowaniem leków, które mogą zakłócić rożne stany chorobowe poprzez aktywacje lub blokowanie mechanizmów wykrywających tlen.

Dlaczego tlen jest taki ważny? Bo reguluje procesy życiowe w komórkach, dzięki niemu komórka jest w stanie produkować energię niezbędną do trwania wszystkich procesów fizjologicznych w organizmie.

Dla jakich dziedzin ma znaczenie tegoroczny Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologii? Największe dla onkologii, bo odkryte białko Hif wpływa na proces angiogenezy, czyli tworzenia się naczyń krwionośnych, które zapewniają odżywienie i wzrost nowotworu. Dr hab Anna Wójcicka z Warsaw Genomics przyznała, że to odkrycie może przyczynić się do możliwości uzyskania wpływu na angiogenezę, czyli potencjalnie hamowania rozrostu naczyń i tym samym przerzutów nowotworowych. Białko Hif będące swego rodzaju "przełącznikiem" między komórką a genami odkrył Gregg L. Semenza.

Praca noblistów ma jednak również znaczenie dla leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych, bo jak skomentował prof. Krzysztof Filipiak, wpływ na tworzenie się naczyń krwionośnych to dobra wiadomość dla chorujących, ponieważ zapewniają one lepszy przepływ krwi, co jest nie do przeceniania na przykład przy miażdżycy.

Odkrycie ma również znaczenie dla leczenia anemii, bo to właśnie stężenie tlenu w komórkach ma wpływ na gospodarkę żelazem.

Nobliści w 2016 roku otrzymali za pracę nad rola tlenu w komórkach nagrodę Albert Lasker Basic Medical Research.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe