Wyślij
Udostępnij:
 
 

Katowice: Opiekunowie chorych na Alzheimera będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów

Źródło: mat.press.,KG
Redaktor: Kamila Gębska |Data: 04.05.2015
 
 
9 maja w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów w ich codziennych zmaganiach oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.
Organizatorem warsztatów „Alzheimer – wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim.

Dziś w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tysięcy osób, niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat. Ponad 90 proc. z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. Wymaga to fizycznej sprawności i psychicznej odporności w miarę jak choroba postępuje. O tym jak radzić sobie z opieką nad chorym, opiekunowie będą mogli dowiedzieć się podczas warsztatów.

– Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Potrzeby opiekunów schodzą wówczas na dalszy plan. Podnosząc świadomość najbliższych na temat mechanizmów choroby i ucząc ich jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny – tłumaczy dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach-Murckach.

Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące m.in. leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania. Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi – psycholog udzieli porad jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają również specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pamięci dla osób chorych na Alzheimera lub zaburzenia pamięci.

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wystarczy zapisać się pod nr tel. 32 353 93 59 lub 500 278 847.
Odbędą się w sobotę 9 maja 2015r., w godz. 10.00-12.00 - Klinika Neurologii Neuro-Care ul. Pawła Kołodzieja 8, Katowice-Murcki.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.