Adam Stępień/Agencja Wyborcza.pl

Kiedy nowela prawa aborcyjnego? Łoboda podała termin ►

Udostępnij:

W październiku komisja nadzwyczajna do spraw aborcji planuje zakończenie prac i wypracowanie wspólnego projektu nowelizacji ustawy o prawie aborcyjnym. – Później wszystko zależeć będzie od sejmowej większości i prezydenta – powiedziała przewodnicząca Dorota Łoboda.

Pierwsze posiedzenia komisji nadzwyczajnej odbyły się pod koniec kwietnia, kolejne mają być w połowie maja.

– Wtedy planujemy wysłuchanie publiczne, na które zgłosiło się około 40 osób i organizacji – powiedziała Dorota Łoboda.

W pierwszej kolejności komisja planuje zająć się dekryminalizacją pomocnictwa w aborcji.

– Obecnie tak jest, że najbliższa osoba, która pomaga na przykład w zdobyciu tabletek poronnych jest zagrożona karą więzienia. To się musi zmienić. Prace w komisji zamierzamy zacząć pod koniec maja, a w czerwcu wprowadzić ustawę o zmianie w Kodeksie karnym – mówiła.

– Nie jest to gra na czas. Liczę na to, że jeszcze przed wakacjami uda się przegłosować nowelizację zmian w Kodeksie karnym – dodała Łoboda, podkreślając że „są spore szanse na uzyskanie większości, bo depenalizację popierają politycy Trzeciej Drogi”.

Łoboda zapowiedziała, że komisja nadzwyczajna powinna zakończyć pracę jesienią.

– Nie zamierzamy grać na czas i czekać na zmianę prezydenta. W październiku komisja nadzwyczajna do spraw aborcji planuje zakończenie prac i wypracowanie wspólnego projektu nowelizacji ustawy o prawie aborcyjnym. Później wszystko zależeć będzie od sejmowej większości i prezydenta – stwierdziła przewodnicząca Dorota Łoboda.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.