Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Kłopoty Cieszyńskiego – będzie zawiadomienie do prokuratury

Udostępnij:

Złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Wypłacił wielomilionową zaliczkę na zakup respiratorów, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych – stwierdziła.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w Programie Trzecim Polskiego Radia poinformowała, że w jej resorcie trwa audyt Krajowej Administracji Skarbowej.

– Mam podstawy do tego, by złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień urzędniczych przez Janusza Cieszyńskiego, byłego wiceministra zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – wyjaśniła.

Chodziło o związek z dokonanym przez resort zdrowia w czasie pandemii COVID-19 zakupem respiratorów. – Nie możemy zapłacić z pieniędzy podatnika za coś, co nie zostało jeszcze zrobione lub dostarczone – mówiła Izabela Leszczyna, podkreślając, że „pan Cieszyński będzie miał problemy, które sam sobie stworzył”.

– I nie tylko on – dodała.

Kulisy
W kwietniu 2020 r. przedstawiciele resortu zdrowia podpisali umowę na dostawę 1241 respiratorów za łączną kwotę 44,5 mln euro (to jest 200 mln zł) z należącą do handlarza bronią firmy E&K z Lublina.

Zaliczka w wysokości 35 mln euro, czyli ok. 160 mln zł, została przelana na konto E&K już kilka godzin po podpisaniu umowy.

Dostarczono 200 urządzeń – dopiero później sprowadzono kilkaset kolejnych, ale ministerstwo nie chciało ich już odebrać.

W lipcu 2023 r. biznesmen zmarł – jego ciało znaleziono w mieszkaniu w Tiranie, stolicy Albanii.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.