Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Włodek/Agencja Wyborcza.pl

Kłopoty w stacjach dializ

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 08.08.2022
 
 
Z powodu wzrostu bieżących kosztów operacyjnych związanych z leczeniem dializacyjnym w mniejszych miejscowościach zamykane są stacje dializ, a w większych zmniejszane liczby zmian.
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia od 10 lat nie zmieniły stawki za zabiegi dializ. Stacje dializ w mniejszych miejscowościach już są zamykane – zarządzający nie radzą sobie z ciągle zwiększającymi się kosztami operacyjnymi działalności i inflacją. Z kolei w większych miastach ośrodki dializacyjne zmniejszają liczbę zmian, w trakcie których wykonywane są zabiegi. Znacznie pogarsza to możliwości dostosowania świadczeń do potrzeb chorych, co pozwalałby im na prowadzenie normalnego życia, utrzymanie pracy i pełnienie obowiązków rodzinnych.

Dializowani pacjenci oczekują, że minister zdrowia nie dopuści do sytuacji, w której będą zmuszeni jeździć do ośrodka dializ w większym mieście oddalonym o sto lub więcej kilometrów od miejsca zamieszkania. Ze wsparciem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych chorzy złożyli do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego petycję z prośbą o pilne działania, które mają na celu niedopuszczenie do pogłębiania się kryzysu w dializoterapii.

Od 1 czerwca 2022 r., kiedy na stronie internetowej www.zmieniamynefrologie.pl udostępniono petycję, do momentu złożenia jej w Ministerstwie Zdrowia podpisało ją ponad 14 tys. osób – pacjenci dializowani, ich bliscy i opiekunowie, przedstawiciele środowisk medycznych i branży nefrologicznej. Liczba ta stale się zwiększa.

– Na nasz apel w imieniu chorych dializowanych odpowiedziała ogromna grupa ludzi. Wśród osób, które podpisały petycję, jest też niemal tysiąc lekarzy i pielęgniarek, którzy doskonale wiedzą, jak ważne są jakość i komfort leczenia przewlekle chorych pacjentów. Bezpieczeństwo leczenia zawsze powinno być na pierwszym miejscu, a brak decyzji ze strony Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej indeksacji stawki za leczenie dializami rujnuje dotychczasowe życie chorych – wyjaśniła Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

– Pamiętajmy, że znaczna część pacjentów dializowanych to osoby w wieku powyżej 65 lat, a sporo pacjentów ma 80 lat i więcej, cierpią oni także na wiele chorób współistniejących. Dla seniorów dojeżdżanie na dializy dziesiątki i setki kilometrów to prawdziwy dramat, z kolei dla osób młodszych to często sytuacja uniemożliwiająca pracę – dodała prezes Mazur.

Podstawowa stawka refundacyjna za leczenie dializami w Polsce do niedawna wynosiła 409 zł i jest nadal trzecią najniższą w Europie. Niżej dializy są wycenianie tylko na Węgrzech i na Litwie.

Zabiegi dializy są wykonywane wyłącznie w stacjach dializ. W Polsce działa ich 260 na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aż 65 proc. pacjentów dializuje się w ośrodkach niepublicznych.

Operatorzy stacji dializ także wypowiedzieli się w tej sprawie.

– Pacjent skierowany na leczenie nerkozastępcze ma się dializować po to, by żyć, a nie żyć po to, by się dializować. Osoby dializowane leczą się wiele lat, ich choroba wymaga od nich i ich bliskich wielkiego poświęcenia. Naszym zadaniem w stacjach dializ jest poprawianie jakości życia chorych i stwarzanie im takich warunków, by w ośrodkach czuli się jak w drugim domu. System opieki nefrologicznej w naszym kraju powinien być tak zorganizowany, by nie przysparzał pacjentom dodatkowych problemów – podkreślił Krzysztof Hurkacz, dyrektor generalny DaVita Polska, drugiej największej sieci stacji dializ w Polsce.

– Apeluję do ministra Adama Niedzielskiego, by pochylił się z należytą uważnością nad problemami pacjentów dializowanych, nad niedofinansowaniem tego leczenia i szerzej – koniecznością wprowadzenia opieki koordynowanej w nefrologii – mówił dyrektor Hurkacz.

Jak w ciągu ostatnich 10 lat zwiększały się koszty operacyjne ośrodków dializ?
– wynagrodzenie personelu medycznego w przypadku lekarzy o ok. 60 proc., a pielęgniarek o ok. 100 proc.,
– koszty wody i odprowadzania ścieków o średnio o 45 proc.,
– średnia cena sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej o 130 proc.,
– koszty ogrzewania sieciowego o 35 proc.,
– koszty utylizacji odpadów medycznych o ponad 300 proc.


Przeczytaj także: „Konieczne jest podwyższenie stawki za leczenie dializami”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.