
Kłopoty z e-Doręczeniami
Tagi: | NFZ, SPZOZ, e-Doręczenia, Poczta Polska S.A. |
Od początku roku jest w mocy obowiązek posiadania skrzynki do doręczeń m.in. przez placówki ochrony zdrowia. Przepisy miały wejść już od 1 stycznia 2024 r., ale system okazał się wówczas niedopracowany i niewydolny. Teraz, po nieco dwóch tygodniach obowiązywania przepisów, Centralny Ośrodek Informatyczny poinformował, że będą występowały ograniczenia jego dostępności ze względu na prace serwisowe.
Pewniej, szybciej, bezpieczniej, taniej?
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
Zgodnie z harmonogramem (z 18 listopada 2020 r.) wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych obowiązek stosowania e-Doręczeń od 1 stycznia obowiązuje między innymi Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze, a także samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Bezpieczna poczta elektroniczna to ogromna korzyść zarówno po stronie NFZ (także finansowa), jak i placówek medycznych, bowiem korespondencja pomiędzy tymi podmiotami ma ogromne znaczenie i jest jej dużo.
Pozostaje jednak pytanie, czy wszyscy są przygotowani na sprawne korzystanie z tego systemu. Nie wystarczy założyć sobie skrzynkę do doręczeń, trzeba ją też sprawnie obsługiwać.
Serwisowanie tuż po starcie
Pytanie, czy jesteśmy gotowi na powszechne korzystanie z systemu e-Doręczeń, skoro wymaga on prac serwisowych zaledwie po dwóch tygodniach obowiązkowego funkcjonowania? Ukazał się bowiem oficjalny komunikat: Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że od 15 stycznia (środa) od godz. 20.00 do 16 stycznia (czwartek) do godz. 20.00 mogą występować przejściowe niedostępności usługi e-Doręczeń, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac serwisowych.
Również Poczta Polska S.A. informuje o planowanej niedostępności usługi e-Doręczeń 16 stycznia w godzinach 0.30–6.00, istnieje możliwość skrócenia przerwy.