Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kłopoty z podwyżkami także w POZ i AOS

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 17.01.2022
 
 
W niektórych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej podwyżki cen gazu i prądu wynoszą nawet 600 proc. W większości wzrosły o 200–300 proc. To dla wielu podmiotów oznacza konieczność radykalnego ograniczenia działalności lub likwidację poradni.
O sprawie informuje wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Tomasz Zieliński.

– O podwyżki pytaliśmy w specjalnej ankiecie. Wstępnie możemy stwierdzić, że ponad 23 proc. poradni ma ogromny problem z drastycznymi podwyżkami gazu, a kolejne ponad 10 proc. ma kłopot ze zwiększonymi o 50, 150, a nawet 370 proc. kosztami prądu – wyjaśnia wiceprezes Zieliński, podając przykład Przychodni Specjalistycznej GUTMED sp. z o.o. w Poznaniu. Firma powstała w 2005 roku. Placówka od dziesięciu lat ma własny piec i rozlicza się samodzielnie – do grudnia 2021 r. płaciła normalne stawki według licznika. Pod koniec roku rachunek był o 180 proc. wyższy, początek 2022 r. to kolejna podwyżka. Miesięczny koszt opłat za gaz wynosi ponad 8 tys. zł. – Jeśli ceny gazu i prądu będą wysokie, zamierzamy zlikwidować firmę. Jest nam bardzo trudno w takich warunkach prowadzić działalność. Bez żadnego wsparcia i pomocy nie damy rady. Nie można tak traktować poradni zdrowotnych – uważa prezes zarządu Irena Gut.

Ustawa, gaz, pomoc
W parlamencie trwają prace nad ustawą w sprawie kosztów gazu, wspierającą między innymi podmioty lecznicze – 11 stycznia projekt przepisów o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu trafił do Sejmu – był rozpatrywany w trybie pilnym. 14 stycznia pracowano nad nim w Senacie.

Rozwiązania zakładają rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. – to odbiorcy realizujący zadania z zakresu użyteczności publicznej, czyli między innymi szkoły, żłobki, przedszkola, noclegownie, szpitale i przychodnie udzielające świadczeń, mające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przypomnijmy, że zgodnie z dzisiejszym stanem prawnym do końca 2023 r. z cen regulowanych mogą korzystać jedynie gospodarstwa domowe.

– To dobrze, że zdecydowano się wesprzeć również podmioty świadczące usługi POZ i AOS. Pierwotnie miały dotyczyć wyłącznie szpitali. Niemniej dotkliwe są także podwyżki cen węgla oraz prądu – w tych przypadkach również liczymy na pomoc – dodaje Zieliński.

Przeczytaj także: „Projekt w sprawie szpitalnych podwyżek”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.