123RF
123RF

Koniec tankowania (alkoholu) na stacji paliw?

Udostępnij:
Tagi: alkohol

Szefostwo resortu zdrowia wraca do pomysłu ograniczenia sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych – chodzi o całkowity zakaz handlu napojami procentowymi.

Zmiany zapowiada wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

– Wkrótce opublikowany zostanie uzupełniony po konsultacjach publicznych projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mogę powiedzieć, że mamy zamiar ograniczyć fizyczną dostępność alkoholu – cytuje wiceszefa resortu „Rzeczpospolita”, podkreślając, że w grę wchodzi całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

– Nowa wersja projektu do dalszych konsultacji powinna powstać w ciągu dwóch tygodni – informuje 26 czerwca „Rzeczpospolita”.

Alkowyliczanka wiceministra Koniecznego

8 stycznia 2025 r. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Zdrowia oraz Gospodarki i Rozwoju przedstawił dane dotyczące spożywania alkoholu w naszym kraju i konsekwencji zdrowotnych z tym związanych.

– Spożywanie alkoholu to trzeci najważniejszy czynnik ryzyka dla zdrowia ludzi – zachorowania na ponad 200 chorób można powiązać z jego piciem. Najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nadużywaniem alkoholu są choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawały serca i udary mózgu. Etanol jest w czołówce czynników zwiększających ryzyko nowotworów złośliwych, między innymi jamy ustnej, gardła, krtani, piersi i wątroby – mówił wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, dodając, że wykazano istotny związek między spożywaniem alkoholu a zaburzeniami dotyczącymi zdrowia psychicznego.

Ile jest zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu?

– Polska jest w czołówce krajów w Unii Europejskiej o największej liczbie zgonów spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania związanymi z używaniem alkoholu. Wskaźnik ten w Polsce wyniósł 7,4 na 100 tys. mieszkańców w grupie wiekowej poniżej 65. roku życia. To dało nam trzecie miejsce w Unii Europejskiej – po Łotwie i Słowenii – wyliczał.

– W 2021 r. liczba zgonów z powodu chorób wątroby osiągnęła rekordową wartość 9230 zgonów, w 2020 r. Śmierci z powodu zatruć alkoholem było 1594. W badaniu stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań oszacowano, że z zaburzeniami zdrowia psychicznego związanymi z alkoholem, kiedykolwiek w życiu zmagało się 7,3 proc. mieszkańców Polski w wieku ponad 18 lat – to jest około 2,3 mln osób – mówił Konieczny.

– Rocznie ponad 100 tys. osób jest ofiarami przemocy domowej związanej z nadużywaniem alkoholu. Dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi w wieku poniżej 18. roku życia wymagające wsparcia to około 943 tys. osób. Populacja ta stanowi 13 proc. grupy wiekowej – stwierdził.

Konieczny podkreślił, że wartość finansowanych świadczeń związanych z leczeniem uzależnień [w rodzaju świadczenie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, w tym świadczeń z rozpoznaniem – red.] zwiększyła się z 330 mln zł w 2020 r. do 816 mln zł w 2023 r. To więcej o 147,5 proc. – zaalarmował.

– Alkohol jest dziesięciokrotnie bardziej dostępny niż leki. Na jedną aptekę lub punkt apteczny w Polsce przypada 3 tys. osób, a na jedno miejsce, gdzie sprzedaje się alkohol – 303 osoby – wyliczał wiceminister zdrowia, przedstawiając dane dotyczące spożywania alkoholu i konsekwencji zdrowotnych z tym związanych.

Więcej w tekście: „Alkowyliczanka”.

Przeczytaj także: „Alkohol obok kas – pokusa dla mas”„Uwaga rak”„Nastolatki pod wpływem”„Kraina wódką i mlekiem płynąca”, „Ani kropli alkoholu w ciąży” i „Co sądzimy o wódce w małych butelkach?”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.