Konkrety co do kontraktowania: Więcej go nie będzie

Udostępnij:
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mogą zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 roku. Sejm przyjął odpowiednią ustawę. Oznacza to, że kontraktowania w kształcie jakim znamy już więcej nie będzie. Bo do tego czasu przestanie istnieć NFZ.
Oficjalnie jest to związane z koniecznością opracowania map potrzeb zdrowotnych. Po ich publikacji przewidzianej na połowę przyszłego roku zabraknie czasu na przyszłego roku: zabraknie czasu na właściwe opracowanie warunków kontraktowania. A zdaniem autorów ustawy to ważne, by czasu było dość.

- Jednym z głównych celów wprowadzenia map jest określenie najważniejszych celów polityki zdrowotnej w oparciu o stan zdrowia społeczeństwa oraz dostarczenie szpitalom informacji, w jakie obszary warto zainwestować środki – zauważa „Gazeta Wyborcza”.

Nieoficjalnie wiadomo, że mapy nie są jedynym powodem odsunięcia kontraktowanie. Kolejne to zapowiedziane reformy PiS: likwidacja NFZ, powierzenie pieczy nad ochroną zdrowia NFZ, przejście na system budżetowy, zmiany w taryfikacji i ustawie refundacyjnej. Wygląda zatem na to, że warunki zamawiania usług medycznych zmienią się diametralnie, a kontraktowania w takim kształcie jaki znamy dziś – więcej nie będzie.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? W odpowiedzi na pytanie (z początku grudnia) o kontraktowanie i aneksowanie umów, Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu, poinformowała: - 4 grudnia wniesiony został do Sejmu RP poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przewidujący możliwość przedłużenia okresu obowiązywania obecnie realizowanych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2017 roku. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, wobec istotnych zmian wprowadzanych ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - w szczególności w związku z oparciem procesu tworzenia planów zakupów i zawierania umów o mapy potrzeb zdrowotnych i ich precedensowym charakterem - koniecznym staje się umożliwienie wydłużenia okresu na jaki mogą zostać przedłużone umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych w poszczególnych zakresach, na okres nie dłuższy niż do 30 czerwca 2017 roku.

Mając na uwadze trwający proces sporządzania map potrzeb zdrowotnych, jak również fakt, iż proces zawierania umów jest złożonym przedsięwzięciem organizacyjnym, niezbędnym staje się zapewnienie odpowiednio długiego czasu pozwalającego na przygotowanie postępowań konkursowych z uwzględnieniem danych zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych. Przewidywana prolongata obowiązujących umów, pozwoli na pełne przygotowanie się NFZ do przeprowadzenia postępowań w oparciu o nowe zasady, co w dalszej kolejności przyczyni się do lepszego dostosowania świadczeń zdrowotnych do zidentyfikowanych potrzeb zdrowotnych występujących na danym terenie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.