Konstanty Radziwiłł: Nie tylko ilość, ale i jakość

Udostępnij:
- Chcemy wynagradzać świadczeniodawców nie tylko za ilość wykonanej przez nich pracy, ale także za jej jakość, co jest powszechnie oczekiwane – pisze Konstanty Radziwiłł w felietonie dla „Menedżera Zdrowia”.
Treść felietonu:
- Ryczałt, który od nowego roku będzie podstawą wynagrodzenia szpitali (według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia będzie stanowił średnio 54%) zakwalifikowanych do podstawowego systemu zabezpieczenia (tzw. sieci), budzi uzasadnione emocje, szczególnie wśród zarządzających tymi szpitalami.

Znany jest już projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu dla systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Niektórzy publicyści (szukający dziury w całym) narzekają, że skomplikowany algorytm obliczania ryczałtu jest trudny do zrozumienia. Pomijam już fakt, że w gruncie rzeczy chodzi o ciąg działań polegających na mnożeniu, dodawaniu i dzieleniu liczb, co przy podstawianiu znanych dyrektorom szpitali i pracownikom oddziałów wojewódzkich NFZ wartości odpowiednich wskaźników nie powinno nastręczać wielkich trudności.

Dobrze jednak mieć także na uwadze, że nie jest on przeznaczony dla każdego obywatela, lecz dla osób posiadających określone kompetencje. Warto również zauważyć, że poza oczywistymi odniesieniami do liczby wykonanych i sprawozdanych świadczeń, w sposób konsekwentny promuje on określone zachowania szpitala (korzystne z punktu widzenia pacjentów) i co niesłychanie ważne – jakość udzielania świadczeń.

Wśród czynników jakościowych modyfikujących wynagrodzenie szpitala znalazły się:
- udział świadczeń ambulatoryjnych (zachęta do obejmowania opieką ambulatoryjną pacjentów wypisywanych ze szpitala),
- posiadanie akredytacji w zakresie leczenia szpitalnego udzielanej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie,
- posiadanie laboratorium mikrobiologicznego mającego świadectwo Ogólnopolskiego Sprawdzianu Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych POLMICRO wydawanego przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej,
- posiadanie laboratorium analitycznego mającego świadectwo programu międzylaboratoryjnej oceny jakości badań laboratoryjnych w zakresie chemii klinicznej wydawanego przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej.

W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która przewiduje m.in. uzależnienie wynagrodzenia szpitali od spełniania kryteriów jakości. Wobec ograniczonej obecnie liczby wskaźników jakości i bezpieczeństwa rozporządzenie w sprawie ryczałtu stanowi pierwszy ważny krok drodze do wynagradzania nie tylko za ilość wykonanej przez świadczeniodawców pracy, ale także za jej jakość, co jest powszechnie oczekiwane.

Konstanty Radziwiłł

Materiał ukaże się w najbliższym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.