Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kontrowersyjny pomysł z Norwegii – w sześć godzin po porodzie do domu
Źródło: BL, Moja Norwegia
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 20.02.2018
 
 
Norweskie szpitale planują wcześniejsze wypisywanie ze szpitala kobiet i dzieci po porodzie. Niedawno szpital Haukeland w Bergen ogłosił zamiar wypisywania do domu aż 40 proc. świeżo upieczonych matek nawet… 6 godzin po porodzie.
- Według danych Norweskiego Instytutu Zdrowia czas, jaki kobiety spędzają po porodzie w szpitalu skrócił się z 3,2 doby w 2007 roku do 2,7 w 2016. Wiele szpitali planuje jednak dalsze cięcia – pisze portal „Moja Norwegia”.

Przeciwko takim zmianom protestują między innymi norweskie położne, które boją się, że mogą one prowadzić nawet do śmierci nowo narodzonych dzieci.

Mimo tych protestów większość placówek stara się jak najbardziej przyspieszyć wypisy. Przykładem może być szpital uniwersytecki w Akershus, gdzie kobiety mają możliwość wrócić do domu już 24 godziny po porodzie.

Jak podaje Dagsavisen, o krok dalej planują pójść w Bergen, gdzie powstaje nowy oddział dla kobiet przy szpitalu Haukeland – tam aż 40 proc. matek ma być odsyłanych do domu już 6 lub 8 godzin po narodzinach dziecka.

Środowisko medyczne jest zaniepokojone zmianami w norweskiej służbie zdrowia, a wiele osób twierdzi, że tak szybki wypis ze szpitala po porodzie może mieć negatywne skutki nie tylko dla matek, ale także dla dzieci.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe