123RF

Krok w stronę cyfryzacji

Udostępnij:
Od 8 stycznia lekarze mają wystawiać recepty przede wszystkim w elektronicznej postaci. Papierowa forma nadal będzie dopuszczalna w wyjątkowych przypadkach, jednak co do zasady obowiązującą będzie cyfrowa. Ma to ograniczyć błędy, zaoszczędzić czas oraz wyeliminować recepty nieczytelne oraz fałszywe.
- Przygotowane do realizacji e-recept są już wszystkie apteki. Systematycznie zwiększa się także liczba szpitali, przychodni oraz gabinetów, które wystawiają recepty elektroniczne - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co to oznacza dla chorych i lekarzy?

- Dla pacjenta zmieni się tylko tyle, że zamiast papierowej recepty z podpisem i pieczątką otrzyma na karteczce czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy, by wykupić przepisane leki w aptece (lub w kilku aptekach zrealizować receptę częściowo) - wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”. Specjalista wystawi e-receptę i zatwierdzi ją w systemie informatycznym. Może również wysłać pacjentowi wystawioną e-receptę na wskazany adres poczty elektronicznej. Z czterocyfrowym kodem pacjent udaje się do apteki i wykupuje leki w całości lub częściowo (e-receptę można zrealizować częściowo w kilku aptekach). Lekarz może przekazać pacjentowi także wydruk e-recepty (wydruk informacyjny).

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że dotychczasowe recepty papierowe nadal będzie można realizować w aptekach. W uzasadnionych przypadkach (awaria systemu informatycznego, wizyta domowa) lekarz lub inna osoba upoważniona także będą mogli wystawić receptę w formie papierowej.

Przeczytaj także: „Spokojnie, kar za wystawianie papierowych recept nie będzie”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.