Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kuszą młode pielęgniarki pracą w wojsku
Źródło: KL, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.08.2018
 
 
Armia opracowała pakiet zachęt skierowany do pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy chcieliby podjąć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jaki? Bezpłatne studia pielęgniarskie i specjalistyczne szkolenia. – Pakiet bonusów trafił do NIPiP. To efekt spotkania dowództwa WOT z przedstawicielami izby, a także porozumienia podpisanego między ministrem zdrowia a pielęgniarkami.
- Propozycje te skierowane są do pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych, którzy chcą podjąć terytorialną służbę wojskową. Zakładamy, że w Wojskach Obrony Terytorialnej docelowo służbę będzie mogło podjąć ok. 4 tys. pielęgniarek oraz pracowników medycznych – opisuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Pakiet bonusów, które mają przyciągnąć młode osoby do tej służby, jest wyjątkowo atrakcyjny.

Z jakich możliwości mogą skorzystać ochotnicy, którzy zdecydują się na taką służbę wojskową?

- Pakiet obejmuje uczestnictwo w bezpłatnych kursach i szkoleniach specjalistycznych, takich jak np. wkłucia doszpikowego, kurs USG FAST w urazach, kurs z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym, a także z zakresu polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu. Wojsko gwarantuje dofinansowanie kosztów kształcenia podyplomowego, które obejmuje specjalizacje w dziedzinie: pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, ale także pielęgniarstwo operacyjne, chirurgiczne, ratunkowe, epidemiologiczne oraz w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących. Ponadto kursy kwalifikacyjne w tych samych specjalnościach, a nadto kursy specjalistyczne, np. leczenia ran, pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie, wykonanie konikopunkcji, resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Lista zachęt skierowanych do tej grupy zawodowej obejmuje też dofinansowanie lub zwrot kosztów zarówno studiów licencjackich, jak i wyższych magisterskich na kierunku pielęgniarstwo - opisuje "Rzeczpospolita" i dodaje, że pielęgniarki mogą też liczyć na świadczenia oraz ubezpieczenie zdrowotne, takie jakie obejmuje innych żołnierzy WOT. Za każdy dzień spędzony w wojsku podczas szkolenia otrzymają od 90 zł wzwyż (wysokość stawki zależy od stopnia wojskowego), dodatkowo żołnierzom WOT przysługuje dodatek za gotowość bojową w wysokości 320 zł za każdy miesiąc służby. Daje to łącznie minimum 500 zł za dwa dni szkoleniowe i utrzymanie gotowości. Kwota ta nie jest opodatkowana.

Przeczytaj także: "Pielęgniarki kontra ratownicy, czyli pierwsze nie chcą pomocy drugich" i "Szczurek-Żelazko o podwyżkach dla ratowników i pielęgniarek".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe