Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Lekarz za kratami

Autor: Krystian Lurka |Data: 22.06.2020
 
 
– W ogóle nam nie powiedziano, jak drastyczne zmiany wprowadzi jeden przepis – podkreśla doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma na myśli ukryte w „Tarczy 4.0” zapisy, które prowadzą do zaostrzenia Kodeksu karnego. – Dotyczą między innymi stosowanie kary więzienia za nieumyślne spowodowanie błędu medycznego – wyjaśnia.
O co chodzi?

– W piątek wieczorem Sejm przyjął kolejną tarczę antykryzysową, tak zwaną „Tarczę 4.0”. Poza pomocą dla przedsiębiorców, w ustawie znalazły się także przepisy wprowadzające zmiany w Kodeksie karnym. Chodzi o artykuł 37a Kodeksu karnego. Senat w przyjętych poprawkach zmiany wykreślił. Sejm na piątkowym posiedzeniu odrzucił senacką poprawkę. Aby ustawa mogła wejść w życie, musi zostać podpisana przez prezydenta – wyjaśnia TVN24.

Zmiany w Kodeksie karnym komentuje doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Według aktualnego zapisu artykuł 37a Kodeksu karnego brzmi „Jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą osiem lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności”. W projekcie zapisano: „Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą osiem lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od trzech miesięcy albo grzywnę nie niższą od 100 stawek dziennych, jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek – wyjaśnia Małecki.

Ekspert przyznaje, że dzisiaj sąd może sobie elastycznie wybierać w przypadku bardzo wielu występków z trzech możliwych kar: grzywny, ograniczenia wolności albo kary więzienia. – Po wprowadzeniu tej nowelizacji, grozić będzie tylko kara więzienia – tłumaczy Małecki.

– Nie jest to zmiana techniczna czy redakcyjna. To celowe dążenie do wyeliminowania z wielu przepisów części szczególnej Kodeksu karnego grzywien i ograniczeń wolności i stosowanie izolacji skazanego – opisuje Małecki na stronie internetowej „Dogmatykarnisty.pl”.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: ”Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe