Lekarze dentyści apelują o rządowy program stomatologicznej opieki senioralnej

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Kamila Gębska
|
Źródło: KG,NIL
40 proc. Polaków powyżej 65-ego roku życia nie ma zębów, co czwarta osoba nie była u dentysty od pięciu lat, a umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w Polsce jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej.
Tak niepokojące dane przedstawione zostały podczas konferencji prasowej „Bezzębna starość w Polsce! Czy NFZ niszczy zęby Polaków?” zorganizowanej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

– Bezzębność polskich seniorów będzie się pogłębiać, jeśli nie powstanie rządowy program stomatologicznej opieki senioralnej i nie zwiększą się wydatki na opiekę stomatologiczną osób starszych. W najbliższych latach nasze społeczeństwo będzie starzeć się szybciej, tym samym problemy dentystyczne seniorów będą się zwiększać. To ma z kolei ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia tych osób – podkreśla wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych, to nowotwory jamy ustnej. Ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej wzrasta po 50 roku życia. W przypadku nowotworów złośliwych jamy ustnej zachorowalność w Polsce jest prawie półtora razy większa niż w Unii Europejskiej.

– Nie można utrzymywać stanu, w którym rośnie zagrożenie dla pacjentów. NFZ sprawia, że na protezę oczekuje się nawet dłużej niż rok, seniorzy zmuszeni są do stosowania protez, które niszczą zdrowe zęby, a zupełnie lekceważone są osoby starsze przykute do łóżka, które nie mogą dojechać do gabinetu dentysty. Brak jest także skutecznej edukacji seniorów z zakresu higieny jamy ustnej i poważnych chorób, które są efektem nieleczonych zębów – dodaje wiceprezes NRL.

Problem będzie narastał, gdyż z roku na rok starzejemy się dużo szybciej. Potwierdzają to najnowsze dane GUS-u. W wieku senioralnym (mężczyźni 65+, kobiety 60+) jest obecnie 7,3 mln Polaków, czyli blisko 20 proc. z 38,5 mln całej populacji. Do 2030 roku liczba ludzi w tym wieku ma wzrosnąć do 33 proc., a liczba osób powyżej 80 roku życia będzie wynosiła 2,2 mln przy systematycznym spadku liczby ludności w Polsce.

Konieczne zmiany będą możliwe tylko przy zwiększeniu wydatków na opiekę stomatologiczną i w ramach rządowego programu senioralnej opieki stomatologicznej. Wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 roku wynoszą 1 mld 75 mln zł wobec 1 mld 80 mln zł w 2014 roku. W tym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada zaledwie 45,43 zł rocznie.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.