Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarze domagają się zmian w cyfryzacji ochrony zdrowia
Źródło: BL, Naczelna Izba Lekarska
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 12.02.2019
 
 
Naczelna Izba Lekarska apeluje o korekty w planach cyfryzacji polskiego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem samorządu bez ich uwzględnienia pacjentów i lekarzy czekają niepotrzebne utrudnienia.
Jakich zmian oczekuje samorząd lekarski?

- Funkcjonalne i techniczne wymagania dla systemów teleinformatycznych usługodawców muszą być niezwłocznie ogłoszone przez Ministra Zdrowia – bez ich precyzyjnego określenia nie wiadomo, jakie wymogi postawić dostawcom programów informatycznych do obsługi EDM, co powoduje cały czas blokadę procesu inwestycyjnego w placówkach ambulatoryjnych – uważa izba.

Jej zdaniem potencjalnie najpoważniejszą przeszkodą wdrożenia wymiany i udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej jest udostępnianie dokumentów EDM – nie może ono polegać na tworzeniu przez usługodawców repozytoriów pełnej dokumentacji (dokumenty związane z wizytami lekarskimi oraz wyniki badań). Organizacja takiego przedsięwzięcia przez większość ambulatoryjnych podmiotów wykonujących działalność leczniczą musiałaby polegać na skorzystaniu z usług komercyjnych repozytoriów, co powiększyłoby i tak znaczne koszty związane z cyfryzacją opieki zdrowotnej.

- Elektroniczny dokument autoryzacji oświadczeń podczas wizyty jest niezbędny dla udokumentowania w formacie elektronicznym zgody na udzielenie świadczenia oraz dla upoważnienia lekarza do wglądu w zasoby Internetowego Konta Pacjenta – czytamy w komunikacie NIL. Prezydium oczekuje realnej prognozy władz publicznych o wyposażeniu pacjentów w taki elektroniczny dokument, chce także zmian funkcjonalności e – recept.

Lekarze oceniają, że bez powyższych korekt nie zostaną zrealizowane podstawowe założenia reformy. A lekarze prowadzący podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz inni usługodawcy Systemu Informacji Medycznej zostaną narażeni na ryzyko niewłaściwego wydatkowania środków, a pacjentów mogą spotkać utrudnienia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe