Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarze specjaliści również się buntują
 
Działy: Aktualności
Do wypowiadających opt-out rezydentów dołącza coraz więcej specjalistów, a z informacji Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że wśród nich jest wielu profesorów, którzy zwykle nie angażują się w tego typu akcję.
Blisko 1500 rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out pozwalającą im pracować więcej niż 48 godzin. - Do rezydentów coraz częściej dołączają specjaliści - informuje "Rzeczpospolita" i cytuje Zdzisława Szramika, przewodniczącego Regionu Podkarpackiego OZZL: – W rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, w którym pracuję, klauzulę wypowiedziało 93 rezydentów i kilku specjalistów. Najaktywniejsi są koledzy z kardiologii.

Z informacji Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że wśród specjalistów jest wielu profesorów, którzy zwykle nie angażują się w tego typu akcję.

– Mamy sygnały, że na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo nie godzą się nawet profesorowie przyjmujący w gabinetach. To pokazuje, że coraz więcej osób zauważa złą sytuację w służbie zdrowia, dostrzega potrzebę zmian i podejmuje działania. Akcja wypowiadania opt-outów, której apogeum miało przypadać na styczeń, postępuje o wiele szybciej. Może się okazać, że rezygnujących z dyżurów rezydentów nie będzie miał kto zastąpić – mówi Maciej Hamankiewicz, szef NRL w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Masowe wypowiedzenie opt-outów planuje również kilka związków zawodowych specjalistów.

Przeczytaj także: "Czy wypowiadanie umów opt-out jest etyczne i legalne?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe