Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta

Mabion wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.03.2021
 
 
Biotechnologiczna spółka Mabion podpisała umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i wyprodukowanie tzw. technicznej partii antygenu szczepionki przeciw COVID-19. Czy uda się w Polsce wyprodukować szczepionkę?
Umowa zawarta 3 marca między Novavax i Mabionem to porozumienie ramowe – na razie nie jest wiążące – na którego podstawie w pierwszej połowie 2021 r. spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, frmy podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Prezes Mabionu dr Maciej Wieczorek powiedział, że jeśli szczepionka Novavax zostanie dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, „w Polsce mogłaby być dostępna praktycznie następnego dnia po dacie dopuszczenia do obrotu”.

Finansowe wsparcie uruchomienia produkcji ma zapewnić Polski Fundusz Rozwoju, który obiecał Mabionowi 40 mln zł – 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy, a 30 mln w formie dłużnej.

O sprawie poinformowały „Money.pl” i „Gazeta Wyborcza”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe