Wyślij
Udostępnij:
 
 

Macyszyn: Kryteria refundacji są nieadekwatne do chorób rzadkich

Autor: Krystian Lurka |Data: 13.09.2019
 
 
- Duże firmy, często ze względów biznesowych, nie skupiają się na tych wąskich populacjach. Nasz model biznesowy jest inny, bo koncentruje się na tych obszarach, które do tej pory nie były zagospodarowane, nie było dostępnych leków. Głównym obszarem naszych działań jest mukowiscydoza, ale zajmujemy się także innymi chorobami - powiedział Marek Macyszyn, dyrektor generalny na Polskę i Czechy w firmie Vertex Pharmaceuticals, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
- W laboratoriach Vertex odkryto pierwszy lek na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Także u nas odkryto jeden z pierwszych leków stosowanych do dziś w przypadku wystąpienia wirusa HIV - przyznał Macyszyn w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

Macyszyn wypowiedział się także w sprawie wysokości środków, które firma inwestuje w badania i rozwój.

- Branża firm farmaceutycznych, innowacyjnych zawsze chwali się tym, że spora część przychodów jest reinwestowana. U nas jest to ponad 70 proc. Oczywiście za tymi budżetami stoją ludzie. Ponad dwie trzecie naszych pracowników to pracownicy badań i rozwoju - opisał ekspert.

Macyszyn opowiedział o tym, wygląda działalność firmy Vertex w Polsce.

- Vertex w naszym kraju jest obecny od stycznia 2018 r. To świadoma decyzja, ponieważ w Polsce jest ponad 2400 chorych na mukowiscydozę. Jest oczywiste, że też chcemy udostępnić tym chorym leczenie - powiedział

Rozmowa z Markiem Macyszynem:

Przeczytaj także: "Marek Macyszyn: Zasady oceny efektywności kosztowej nie są odpowiednie dla leków stosowanych w chorobach rzadkich"
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe