Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Michalak: Eksperci i lekarze są zgodni co do tego, że szczepienia są niezbędne
Źródło: KL, Rzecznik Praw Dziecka
Autor: Krystian Lurka |Data: 18.07.2018
 
 
- Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka w stanowisku przesłanym marszałkowi Sejmu. Wyjaśniania związane są ze złożonym do Sejmu obywatelskim projektem ustawy zakładającym wprowadzenie dobrowolności szczepień. - Szczepienia są niezbędne dla zachowania zdrowia obywateli. Nie mają co do tego wątpliwości także takie podmioty jak NIZP-PZH, GIS, WHO i UNICEF - dodał.
- Jak wskazuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi. Dodatkowa korzyść ze szczepień to ograniczenie zużycia antybiotyków i rozwoju antybiotykooporności. Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jest nieproporcjonalnie małe w porównaniu do uzyskiwanych korzyści, co stanowi istotny argument potwierdzający bezpieczeństwo szczepień. Mając na względzie najważniejszy cel jakim jest dobro pacjenta, kluczowe jest, aby decyzje dotyczące szczepień były podejmowane w oparciu o wiarygodne, oparte na wynikach badań naukowych dane. Lekarze i eksperci powinni swoją wiedzę czerpać z wiarygodnych danych naukowych, korzystać z zaleceń światowych ekspertów, publikowanych w uznanych czasopismach oraz przez krajowe i międzynarodowe instytucje publiczne. Ignorowanie takich danych oraz zaleceń lub wybiórcze ich przedstawianie jest nierzetelnością naukową - napisał Michalak i podkreślił, że szerokie grono ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego oraz lekarzy jest zgodne co do tego, że szczepienia są niezbędne dla zachowania zdrowia obywateli.

- Nie mają co do tego wątpliwości także takie podmioty jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Główny Inspektor Sanitarny czy Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF. Podmioty te w licznych publikacjach, komentarzach i raportach wskazują na korzyści ze szczepień ochronnych, korzyści, które znacznie przewyższają ryzyko związane z stosowaniem szczepień ochronnych (w tym NOP) – wyjaśnił RPD.

Przeczytaj także: "Grzesiowski: Polsce zagraża epidemia odry, a winni temu są antyszczepionkowcy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe