Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Michalak upomina się o prawo dzieci do godnej „wieczorynki”
 
Działy: Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do NFZ wskazał problem niewystarczającego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci, po wprowadzeniu zmian we „wieczorynce”.
- Rzecznik wskazał, że dzieci powinny mieć dostęp do lekarza pediatry także w porze nocnej i święta, czego nie gwarantują nowe rozwiązania organizacyjne – czytamy w komunikacie rzecznika.

Nocna i świąteczna opieka medyczna stanowi część podstawowej opieki zdrowotnej, chociaż posiada cechy pomocy doraźnej. Oznacza to, że udzielanie pomocy medycznej w porze nocnej lub w dni świąteczne powinno być zapewnione przez lekarza, który na co dzień zajmuje się leczeniem dzieci – podkreśla Marek Michalak.

Niepokój rzecznika budzi, że przy podpisywaniu umów o świadczenie nocnej i świątecznej opieki nie będzie promowane zatrudnienie lekarzy pediatrów poprzez przyznanie w postępowaniu konkursowym dodatkowych punktów – tak jak to było wcześniej. RPD zauważa, że takie rozwiązanie wprawdzie ułatwi kierownikom placówek medycznych uzyskanie kadry lekarskiej do pracy w nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jednak nie zapewni bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe