Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Masz „Zdrowy pomysł” – zgłoś go

Źródło: Menedżer Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.05.2022
 
 
Czy masz innowacyjny pomysł w obszarze systemu ochrony zdrowia, medycyny, cyfryzacji, a może zarządzania? Zgłoś projekt – weź udział w akcji „Zdrowy pomysł – ranking inicjatyw reformatorskich”. Finał akcji podczas konferencji Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość. Foresight Medyczny 12 października 2022 r.


Czasy w ochronie zdrowia nie są łatwe – pandemia osłabła, ale nie wiadomo, na jak długo, trwa wojna w Ukrainie, która z pewnością wpłynie na funkcjonowanie systemu, a w przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne i zwyczajowy wysyp pomysłów na reformy.

Od lat w „Menedżerze Zdrowia” – w wydaniach drukowanych i w sieci – pojawia się narzekanie, że politycy nie przedstawiają spójnych strategii dotyczących zdrowia, że odbijają się od ściany do ściany, skaczą z kwiatka na kwiatek, robią zamieszanie, zamiast poprawiać sytuację. W konsekwencji nie ma usprawniania systemu ochrony zdrowia, a jest marnowanie czasu i energii na wdrażanie zmian, które okazują się błędne lub nieprzemyślane.

Zbliża się kolejna kampania wyborcza, podczas której politycy zapewne zaproponują coś, co wydaje im się unikatowe. Coś takiego, czego nie wymyślił nikt inny – im grubszy tekst ustawy, tym lepiej. A reszta zrobi się sama. Generalizując – zwykle wyborcze pomysły polityków są powierzchowne, to luźne hasła i ogólne koncepcje, które mają dobrze brzmieć w telewizji. Kiedy przychodzi do ich realizacji, okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Proces wdrożenia pomysłu trwa dłużej, niż planowano, jest droższy, wymaga więcej wysiłku, a na końcu nie przynosi poprawy. Najczęściej pomysły polityczne nie mają bowiem wystarczających podstaw merytorycznych, nie są „przemyślane i policzone”, nie mają dostatecznego wsparcia ze strony ich bezpośrednich realizatorów i adresatów. Co więcej – często brakuje odpowiedniego planu wdrożenia, budżetu czy zespołu projektowego, który by za wdrożenie odpowiadał.

W związku z tym „Menedżer Zdrowia” postanawia pomóc decydentom – organizujemy konkurs pod tytułem „Zdrowy pomysł – ranking inicjatyw reformatorskich”.

Chcemy zebrać najlepsze koncepcje reform polskiej ochrony zdrowia. Zgłoszone pomysły poddamy wstępnej recenzji naszych ekspertów. Profesjonalnie i bezstronnie ocenimy je, a potem zaprezentujemy w „Menedżerze Zdrowia” i podczas naszych konferencji. Publiczna prezentacja koncepcji pozwoli na ich zaistnienie w świadomości społecznej, a także dokonanie swego rodzaju konsultacji społecznych, czyli czegoś, co jest przypisane procesowi legislacyjnemu, ale ostatnio niestety niemal nie istnieje. Na koniec przekażemy upublicznione koncepcje politykom z nadzieją, że z części z nich skorzystają i wdrożą w czasie swoich rządów. Ważnym założeniem rankingu jest to, aby przedstawiane pomysły były lepiej przemyślane niż większość programów wyborczych.

Na pomysły czekamy do 16 września 2022 r. (pierwsza tura). Prosimy o przesyłanie ich za pośrednictwem strony internetowej, na której opisujemy szczegóły dotyczące metodyki tworzenia projektów: www.termedia.pl/zdrowy-pomysl w zakładce „Zgłoś pomysł”. Data kolejnej tury zostanie podana w późniejszym czasie.

Czekamy na „Zdrowe pomysły”.

Laureatów poznamy podczas konferencji Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość. Foresight Medyczny 12 października 2022 r.

Więcej o akcji na stronie: www.termedia.pl/zdrowy-pomysl.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.