Medycynę oprzeć na dowodach. A ochronę zdrowia na wartościach

Udostępnij:
Medycyna oparta na dowodach (Evidence Based Medicine, w skrócie EBM) to fundament działań medycznych od lat. Pojawia się nowy – Value Based Health Care (VBHC), czyli - dosłownie - ochrona zdrowia oparta na wartościach. Co on oznacza w praktyce?
Nad zdefiniowaniem i wprowadzeniem w życie idei Value Based Health Care debatowali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Farmacja Polska we współpracy z ekspertami inicjatywy „Obywatele dla Zdrowia”, Uczelnią Łazarskiego i Polskim Towarzystwem Farmakoekonomicznym. Angielski termin, i to co z sobą niesie we współczesnej medycynie, jest trudny do przełożenia na język polski. Z jednej strony postulat do definiowania celów ochrony zdrowia jako osiąganie rzeczywistej wartości dodanej przez pacjentów wskutek działań prozdrowotnych czy medycyny naprawczej. Z drugiej - nacisk na efektywność stosowanych rozwiązań.

Jedną z największych światowych organizacji zajmujących się VBHC jest ICHOM – International Consortium for Health Outcomes Measurement. W spotkaniu uczestniczyła Mona Khalid, Vice President of Outcomes Research and Development ICHOM.

- Zajmujemy się definiowaniem globalnych, standardowych wskaźników wartości oraz prowadzimy w skali globalnej badania porównawcze dotyczące wyników leczenia i jakości życia pacjentów po terapii tych samych chorób – mówiła Mona Khalid. – Okazuje się, że już sam fakt dokonywania tych porównań na całym świecie przyczynia się do poprawienia jakości opieki nad pacjentami – dodawała.

Analiza porównań daje bowiem tym, którzy radzą sobie gorzej, widomy dowód na to, że po prostu… można lepiej. Zaczyna się porównywanie, podpatrywanie rozwiązań, wymiana doświadczeń. – Efekt jest taki, że z roku na rok poprawiają się wyniki osiągane nie tylko w kolejnych krajach z osobna, ale wszystkich naraz – przekonywała Khalid.

Właściwa refundacja
Profesor Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP podkreślał, że stosowanie się do zasad VBHC daje też asumpt do podejmowania właściwych decyzji refundacyjnych. VBHC zakłada opieranie się o szczegółową analizę rejestrów i konkretnych mierników wyników leczenia (takich jak np. pięcioletnie przeżycie). Pozwala też na finansową analizę kosztów leczenia i odniesienie jej do wyników

Jacek Graliński z firmy Amgen podkreślił też, że już dzisiaj są w procesie rejestracyjnym terapie z dostępną oceną efektów opartych na wybranych wskaźnikach, co sprzyja wdrożeniu polityki cenowej opartej na wartości.

Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia przekonywała, że pełne analizy finansowe umożliwiają również wyliczenie kosztów pośrednich niektórych schorzeń. Dziś często popełniamy błąd decydując się na refundowanie najtańszych terapii. Może to przynieść gorsze efekty leczenia, co przekłada się na wzrost kosztów świadczeń społecznych takich jak renty czy zwolnienia lekarskie. Efekt jest taki, że gdy zliczyć koszty stosowania terapii relatywnie tanich i świadczeń społecznych łącznie – wydajemy znacznie więcej i gorzej niż w wypadku wyboru terapii według reguł VBHC.

Poprawa jakości leczenia musi być także efektem współpracy najlepszych centrów referencyjnych z mniejszymi świadczeniodawcami. Zwracała na to uwagę Beata Jagielska, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej i zastępca dyrektora Centrum Onkologii – Instytutu. – Nie wszyscy leczą się w największych ośrodkach, to często niewykonalne z przyczyn organizacyjnych – mówiła. – Ale wszędzie można zapewnić właściwe standardy i efekty leczenia, właśnie dzięki ścisłej współpracy ośrodków medycznych – dodawała.

Marcin Czech, wiceminister zdrowia zaznaczył, że już dziś mierzenie efektywności interwencji w ochronie zdrowia jest uwzględniane w tworzeniu polityki zdrowotnej i efektywnej dystrybucji środków. Podkreślił również, że w Polsce ciągle brak nam rejestrów, czyli narzędzi niezbędnych do prawidłowego wdrażania VBHC. Zapowiadał jak najszybsze ich powstanie i zwracał uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt sprawy. – Są rzeczy, które już możemy zrobić, np. przenieść wykonywanie zabiegów i operacji z ośrodków, które wykonują je w ilości kilka – kilkanaście rocznie, do tych które wykonują ich radykalnie więcej. Bo właśnie w nich spodziewać się należy i doświadczonej kadry i odpowiedniego wyposażenia – mówił.

Uczestnicy spotkania dyskutowali także nad barierami jakich można się spodziewać w implementacji VBHC w Polsce. Sylwia Jaczyńska-Kolasza z firmy Amgen zaznaczyła konieczność zmapowania potencjalnych przeszkód i obaw, aby zapewnić właściwe przygotowanie do ich niwelowania, a także podkreśliła znaczenie komunikacji z interesariuszami rynku w celu budowania świadomości oraz przychylności dla planowanych i wprowadzanych zmian.

Lekarze
Uczestnicy wskazywali na potencjalny opór środowiska medycznego, w tym lekarzy. Bronił ich Jacek Graliński z firmy Amgen. – Lekarze nie są przeciwni na przykład EBM, ale dziś wypełniając formularze komputerowe nie mają korzyści w postaci informacji zwrotnej wspierającej proces wyboru terapii. Gdy to się zmieni nie będzie żadnego problemu z oporem środowiska – mówił.

Beata Ambroziewicz – reprezentująca organizacje pacjentów, podkreśliła wagę gotowości współpracy wszystkich zgromadzonych interesariuszy rynku i zaproponowała podjęcie pierwszego kroku na drodze do wdrażania systemu zdrowia opartego na wartości – utworzenie Koalicji „Wartość w Ochronie Zdrowia”. Podpisana została deklaracja powołania Koalicji, której celem jest promocja koncepcji ochrony zdrowia nakierowanej na wartość oraz podejmowanie działań zmierzających do poprawy jakości świadczeń zdrowotnych i płatności za wynik. Koalicja będzie także platformą dialogu i wymiany doświadczeń ze wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia.

Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, podsumowując spotkanie podkreśliła, iż wprowadzenie w życie zasad VBHC posłuży optymalizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zaznaczając też, iż ich wdrożenie wymaga pilotażu i ewolucyjnego podejścia powalającego na implementację krok po kroku poszczególnych zasad i narzędzi.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.