WHO

Mike Ryan: Bądźmy przygotowani na to, że SARS-CoV-2 zostanie z nami na zawsze

Udostępnij:
- Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV. Nadzieje niosą szczepionki, ale do ich wynalezieni jeszcze długa droga - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan i ponownie wezwał świat do ogromnego wysiłku w walce z pandemią koronawirusa.
- Wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle - powiedział Mike Ryan.

Podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 procentach skuteczną.

- Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa. Ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym - stwierdził Ryan.

Przeczytaj także: „Prof. Krzysztof Pyrć: Wybawienia szukamy w nauce”, „Prof. Simon: Musimy wykorzystać każdą możliwość leczenia COVID-19” i „COVID-19 - dane i szukane”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.