123RF

Miliony do oddania

Udostępnij:
Szpitale są dłużne Narodowemu Funduszowi Zdrowia niemal 283 mln zł, a w 141 z nich nie wykonano świadczeń zgodnie z planem – trwają rozmowy dyrektorów z przedstawicielami resortu zdrowia i płatnika dotyczące ich przyszłości.
Zgodnie z przepisami lecznice powinny oddać pieniądze, które otrzymały w ramach wsparcia jeszcze z czasów pandemii COVID-19, z zastrzeżeniem, że później będą musiały to odrobić. Jak? Przyjmując większą liczbę pacjentów lub wykonując więcej świadczeń. Termin rozliczeń był już kilka razy przesuwany. Zarządzający szpitalami proszą znowu o kolejną zmianę. Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, kłopot dotyczy 25 proc. podmiotów, a do rozliczenia pozostało prawie 283,3 mln zł. To jednak nie koniec problemów.

– Część szpitali nie wyrobiła ryczałtu, czyli stałej kwoty przekazywanej na świadczenia z NFZ, co oznacza, że w przyszłym okresie rozliczeniowym otrzymałyby niższe środki – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dla placówki, która kiepsko sobie radzi, dodatkowa obniżka oznacza krytyczne pogorszenie kondycji finansowej. Takich szpitali jest 141. Niemal trzykrotnie większa jest jednak liczba tych, które ryczałt przekroczyły. 454 lecznice oczekują zapłaty za te dodatkowe świadczenia.

Co zatem z przyszłością lecznic?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że część postulatów środowiska zostanie spełniona. Na pewno będzie odroczony obowiązek spłacania pomocy przekazanej w trakcie pandemii, czyli tzw. mechanizmu jednej dwunastej. Być może także szpitalom, którym nie udało się wyrobić ryczałtu, nie zostanie zmniejszone finansowanie na kolejny rok.

Przeczytaj także: „Oddłużenie to nie wszystko” i „Finanse szpitali a inflacja”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.