123RF

Ministerstwo Zdrowia wyciągnęło rękę do rezydentów

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Rzeczpospolita, Ministerstwo Zdrowia
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaprosił przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL na spotkanie. Będą rozmawiać o realizacji ugody zawartej w lutym 2018 r. Resort liczy, że dzięki temu nie dojdzie do kolejnych protestów lekarzy.
Rezydenci protestowali już kilkakrotnie.

Największy ze strajków odbył się pod koniec 2017 roku. Lekarze zdecydowali się wtedy na głodówkę oraz wypowiedzenie klauzuli opt-out. W lutym 2018 r. zawarli z porozumienie z resortem zdrowia. W dokumencie zapisano 21 punktów. Najważniejsze jego elementy to zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 r., zwiększenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów, wyższe wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez dwa lata, odbiurokratyzowanie szpitali i wprowadzenie sekretarek medycznych..

- Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, szykujemy protest, o którym jeszcze nikt nie słyszał. O rezydentach na pewno będzie głośno - powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów.

Dotychczas zrealizowano tylko część postulatów, i to nie w pełni. Z tego powodu rozczarowani rezydenci pod koniec 2019 r. zapowiedzieli kolejne protesty.

- Tym razem medycy domagają się wyraźnego i szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (obecnie zakłada się dojście do 6 proc. PKB w 2024 r.) oraz powrotu do wieloletniego postulatu płacowego trzech średnich krajowych dla lekarzy specjalistów, dwóch średnich dla rezydentów i jednej dla stażystów - poinformowała „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Zdrowia za wszelką cenę chce uniknąć kolejnego protestu rezydentów. W piątek (3 stycznia) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński skierował do przewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL Piotra Pisuli zaproszenie na spotkanie, które odbędzie się 17 stycznia 2020 r.

- Spotkanie stanowić będzie realizację zapisów porozumienia, zgodnie z którymi jego strony w styczniu 2020 r. dokonać mają oceny wypełnienia postanowień w nim zawartych oraz podjąć rozmowy na temat możliwych dalszych działań w obszarach objętych porozumieniem - napisał Cieszyński.

Zaproszenie zostało również przekazane do wiadomości przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi (przedstawiciel samorządu lekarskiego sygnował porozumienie z 2018 r. w charakterze obserwatora).

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.