Mniej kłopotów z receptami, więcej powodów do uśmiechu

Udostępnij:
Nowa ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia przewiduje, że jeśli produkt jest refundowany w jednym wskazaniu, to wszystkie jego odpowiedniki również będą w nim dofinansowywane.
- Obecnie zdarza się, że wyrób, który pomaga w kilku schorzeniach, w niższej cenie dostępny jest tylko w leczeniu jednego z nich, a identyczny lek innego producenta – w innym. Lekarze często się mylą, a pacjenci muszą więcej płacić. Dlatego projektowana regulacja ma wprowadzić zasadę, że lekarz, wystawiając receptę, będzie mógł przyjąć jako zakres zarejestrowanych wskazań kryteria określone dla wszystkich odpowiedników refundowanych w ramach danej kategorii - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Co to oznacza?

– Jeżeli lek ma jakiekolwiek wskazanie, to wszystkie jego odpowiedniki na liście refundacyjnej też będą miały to wskazane. To bardzo ułatwi pracę – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i wyjaśnia: - Dziś może być tak, że dwa antybiotyki różnych firm mają ten sam skład, tę samą dawkę, tę samą liczbę tabletek, ale jeden jest refundowany przy zapaleniu gardła, a drugi przy zapaleniu płuc, bo tak zarejestrował go producent. Jeśli antybiotyk, który jest na płuca, lekarz wypisał na gardło, jest to już poza wskazaniami. Po zmianach, jeżeli jeden z tych antybiotyków ma wskazanie przy anginie, to wszystkie jego odpowiedniki też będą je miały.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.