Wyślij
Udostępnij:
 
 
Na Wyspach brakuje co najmniej trzech tysięcy lekarzy rodzinnych
Autor: Krystian Lurka |Data: 10.06.2019
 
 
- Mamy lukę kadrową. I to sporą. Społeczeństwo się starzeje, rośnie liczba ludności, system zdrowotny musi być do tego dostosowany. Poszukujemy nowych ludzi, chcemy zachęcić do przyjazdu do nas medyków z innych krajów - mówi Andrew Cratchley z zespołu rekrutacyjnego lekarzy rodzinnych w National Health Service.
Ilu lekarzy brakuje? - Około trzech tysięcy lekarzy rodzinnych. Mamy coraz więcej pacjentów, a coraz mniej lekarzy, także z tego powodu, że się starzeją - mówi Andrew Cratchley w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". I odpowiada na pytanie, jak sobie z tym poradzić.

- Uruchomiliśmy program rządowy, w ramach którego chcemy zaktywizować lekarzy brytyjskich i zachęcić do przyjazdu do nas medyków z innych krajów Unii Europejskiej. Na czym polega program? Zwiększamy liczbę miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy chcą odświeżyć swoje umiejętności, ale także dla tych, którzy przerwali praktykę. Często dotyczy to matek, które zostały w domu z dziećmi. Chcielibyśmy je zachęcić do powrotu. To oferta skierowana także do emerytowanych lekarzy. Mamy też środki na to, żeby zatrudnić u nas lekarzy z innych państw Unii. Mowa o 100 mln funtów. Program rozpoczęto półtora roku temu.

Cratchley ocenia polskich lekarzy.

- Macie dobrze przygotowaną kadrę pod kątem merytorycznym. Jedynie język czy czasem różnice kulturowe mogą stanowić wyzwanie - przyznaje ekspert.

Brakuje pielęgniarek? Nie szkodzi. Wyręczą je rolnicy
- Chodzi o projekt gospodarstw opiekuńczych, realizowany także w Polsce za pieniądze unijne. Rolnicy wcielają się w rolę opiekunów medycznych - poinformowaliśmy na początku maja. Na czym polega projekt? Wytłumaczmy to, odnosząc się do wcześniejszych projektów dotyczących gospodarstw agroturystycznych. Przed laty rząd namawiał do porzucania roli na rzecz prowadzenia takich właśnie placówek. Rolnicy doskonale sprawdzili się w roli gospodarzy przyjmujących turystów, pomysł chwycił, gospodarstwa agroturystyczne stały się popularne.

Skoro rolnicy poradzili sobie z turystami, dlaczego nie mieliby sobie poradzić z zadaniem sprawowania opieki nad osobami starszymi? - Powstawanie gospodarstw opiekuńczych będzie sprzyjać podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich – poinformowała w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa. - Będzie to miało znaczenie nie tylko dla osób wymagających bezpośredniego wsparcia, ale także dla opiekunów osób niesamodzielnych, którzy nierzadko muszą rezygnować z tego powodu z kariery zawodowej – przekonywał resort.

Wśród krajów europejskich pionierem w tworzeniu gospodarstw rolnych pełniących funkcje opiekuńcze jest Holandia - gdzie działa ponad 1400 takich placówek. W większości przypadków są one zakładane i prowadzone w czynnych prywatnych gospodarstwach rolnych. Również w innych krajach funkcjonują gospodarstwa opiekuńcze, np. w Norwegii i Szkocji. W krajach tych jest to usługa powszechna i popularna, włączona na stałe w system powszechnej opieki społecznej.

W Polsce pionierem wdrażania programu jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jak do inicjatywy odnieśli się eksperci?

- Mam wiele wątpliwości, ale w gruncie rzeczy odnoszę się do inicjatywy pozytywnie. Zwróciłabym uwagę na to, by kandydatom do prowadzenie takich gospodarstw postawić twarde warunki. Przeszkolenie dotyczyć powinno przede wszystkim umiejętności reagowania w sytuacji zagrożenia życia, umiejętności oceny stanu zdrowia podopiecznego, reagowania na groźne sygnały, umiejętności dbania o odpowiedni stan higieniczno-sanitarny podopiecznych. Podkreślę też konieczność sprawowania nadzoru nad gospodarstwami opiekuńczymi i uregulowania sposobów dostępu podopiecznych do opieki pielęgniarskiej i lekarskiej - przyznała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe