Największa kolekcja bakterii w Polsce

Udostępnij:
Dr Anna-Karina Kaczorowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jest jedną z inicjatorek projektu SeCuRe - Strain and Culture Resources czyli kolekcji bakterii, grzybów i fragmentów DNA. Ten zbiór ma stworzyć sieć łączącą bakteryjne zbiory uczelni i instytutów.
- Każda osoba, która zawodowo zajmuje się mikroorganizmami lub prowadzi badania nad komórkami, z biegiem czasu gromadzi ogromną ilość szczepów bakterii, wirusów, drożdży czy linii komórkowych. Niektóre zespoły naukowe nad danym zagadnieniem pracują od kilkudziesięciu lat. W trakcie badań często pobiera się mikroorganizmy z ich naturalnego środowiska lub w laboratorium, na drodze inżynierii genetycznej, konstruuje się szczepy o określonych właściwościach. Powstaje wtedy mnóstwo materiału badawczego - powiedziała PAP dr Anna-Karina Kaczorowska.

Chodzi o to, by nie zaprzepaszczać pracy doświadczalnej zespołów, które przez wiele lat zbierają dane i próbki drobnoustrojów lub DNA, a potem rozwiązują się lub zmieniają kierunek badań. Dlatego tak ważnym przedsięwzięciem jest stworzenie bazy w postaci konkretnych i ściśle określonych, usystematyzowanych kolekcji.

„Na początku sieć obejmie trzy instytucje: Uniwersytet Gdański, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie i Polską Kolekcję Mikroorganizmów w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu. Jednak - zgodnie z zamierzeniami twórców sieci - mogą do niej dołączyć pozostałe polskie kolekcje lub ośrodki badawcze gromadzące materiał mikrobiologiczny” – informuje PAP.

Efektem projektu SeCuRe ma także stać się Wirtualne Centrum Zasobów Biologicznych. Dostęp do niego będzie ściśle weryfikowany i monitorowany, aby bakterie i wirusy nie mogły dostać się w niepowołane ręce.
- Zakładamy, że w internecie powstanie takie miejsce, gdzie każdy zainteresowany mikroorganizmami będzie mógł wejść i znaleźć to, czego potrzebuje – mówiła dr Anna-Karina Kaczorowska. Zaznaczyła jednak, że dostęp do biozasobów będzie odpowiednio weryfikowany i monitorowany, aby bakterie czy wirusy nie dostały się w niepowołane ręce.

Projekt SeCuRe, który stworzy infrastrukturę badawczą w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu powstanie w ciągu 5 lat i będzie kosztował ok. 140 mln zł. Prace koordynuje Gdańskie Centrum Zasobów Biologicznych. Tam właśnie ma zostać wyposażona w aparaturę naukowo-badawczą służącą do analizy materiału genetycznego, identyfikacji drobnoustrojów oraz digitalizacji zbiorów Kolekcja Plazmidów i Drobnoustrojów na Wydziale Biologii – to pierwszy etap prac. W drugim etapie powstanie wspomniane Polskie Wirtualne Centrum Zasobów Biologicznych.

Naukowcy twierdzą, że to początek do stworzenia w Europie wspólnej infrastruktury badawczej w zakresie zasobów mikrobiologicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.