Krzysztof Gawor/Archidiecezja Katowicka

Nie żyje prof. Władysław Nasiłowski

Udostępnij:
W wieku 97 lat zmarł prof. Władysław Nasiłowski, wieloletni szef Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, wielki autorytet dla lekarzy. Stawiany był za wzór postawy etycznej i naukowej.
Prof. Nasiłowski urodził się w 8 kwietnia 1925 r. w Sosnowcu. W czasie wojny był żołnierzem AK. Medycynę studiował w Poznaniu. Wrócił na Śląsk, by rozpocząć pracę w Zakładzie Anatomii Patologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

– Praca na anatomii patologicznej bardzo mnie wciągnęła. Interesowałem się onkologią, przeszczepiałem nowotwory na myszach. To było ciekawe, ale nie wszystkim kolegom się podobało. Kiedy dostałem propozycję przejścia do zakładu medycyny sądowej, przyjąłem ją. Owszem, mogłem zostać pediatrą jak ojciec lub chirurgiem jak wujek. Były okazje. Przekonałem się jednak, że na chirurga jestem zbyt wrażliwy – mówił prof. Nasiłowski cytowany przez „Gazetę Wyborczą”. Podkreślał, że medycyną sądową zajmują się ludzie o wielkiej wrażliwości. – To praca po drugiej stronie, ale służy poznaniu prawdy i sprawiedliwości – przekonywał.

W latach 50. na Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską.

W latach 80. był dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Zrezygnował z tej funkcji w proteście przeciwko represjom stanu wojennego – wtedy prof. Nasiłowski był autorem wielu ekspertyz, które miały znaczenie polityczne. Wydawał opinie między innymi związane z pacyfikacją kopalni Wujek i ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki. Przygotował też szereg ekspertyz dla celów beatyfikacyjnych.

Był między innymi przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.

W 2011 r. prof. Władysław Nasiłowski otrzymał tytuł doktora honoris causa SUM, a w 2019 r. został laureatem nagrody Lux ex Silesia. Dla współpracowników zawsze był wzorem etycznym i naukowym.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 sierpnia o godz. 10 w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.