Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Niedzielski powołał zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.09.2020
 
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powołaniu grupy eksperckiej, która przygotuje strategię poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. – Są w niej naukowcy i praktycy, specjaliści ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia – podkreślił minister Niedzielski.
Niedzielski wyjaśnił, że zadania zespołu to – między innymi – wskazanie obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających zmian, wypracowywanie propozycji modyfikacji istniejących rozwiązań, analiza i ocena propozycji zmian opracowanych przez inne podmioty, podsumowanie funkcjonowania przyjętych rozwiązań.

– Dyskusję rozpoczynamy od omawiania pomysłu na tzw. recovery plan, czyli plan odbudowy zdrowia Polaków. Chodzi mi o przywrócenie dostępności do usług medycznych, do dostępności, z jaką mieliśmy do czynienia przed czasem pandemii – zapowiedział minister.

Poinformował, że omawiany plan ma trzy założenia.

– Pierwszym będzie propozycja czegoś w rodzaju bonu na profilaktykę, to może nie będzie dosłownie bon, ale pewien pakiet badań, które każda osoba w wieku powyżej 40. roku życia będzie mogła wykonać – powiedział Niedzielski.

Drugim zagadnieniem jest „uwalnianie limitów” w leczeniu specjalistycznym.

– Chcielibyśmy w ten sposób na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej znieść limity. Punktem wyjścia jest to, że zniesiemy je na pewien czas całkowicie po to, żeby dostępność do usług pozwoliła nadganiać zaległości i szybciej likwidować kolejki – wskazał.

– Trzecim obszarem jest poziom leczenia szpitalnego. Chcemy skoncentrować się na dwóch dziedzinach – onkologii i kardiologii – zapowiedział, dodając, że w kardiologii mają być wdrożone podobne mechanizmy, jakie przygotowano w onkologii w Krajowej Sieci Onkologicznej.

Kto wszedł w skład zespołu?
– Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie,
– Michał Byliniak, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej,
– Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
– Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
– Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
– Andrzej Zapaśnik, prezes Fundacji Polskiej Opieki Zintegrowanej
– Filip Płużański, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe