Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nina Grytten: U chorych na stwardnienie rozsiane istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory

Źródło: Kurier Medyczny/Małgorzata Solarczyk/KL
Autor: Małgorzata Solarczyk |Data: 09.10.2019
 
 
Tagi: Nina Grytten
- Nowe wyniki badania przeprowadzonego na grupie 7 tys. norweskich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wskazują na podwyższone ogólne ryzyko zachorowania na nowotwory w grupie badanej w porównaniu z populacją ogólną – stwierdziła dr Nina Grytten ze Szpitala Uniwersyteckiego Haukeland w Bergen.
Zaobserwowano szczególnie wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory układu oddechowego i moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego (tab. 1).Wyniki norweskiego badania zaprezentowane podczas piątego Kongresu EAN w Oslo pokazują również podwyższone ryzyko nowotworów hematologicznych u zdrowego rodzeństwa pacjentów z SM w porównaniu z chorymi na SM oraz populacją ogólną.

Długoterminowa analiza bazuje na dokumentacji obejmującej 6883 pacjentów z SM urodzonych w latach 1930–1979, odnotowanych w rożnych norweskich rejestrach SM i nowotworów, a także w norweskich badaniach częstotliwości występowania tych chorób. W analizie uwzględniono również dane dotyczące zdrowego rodzeństwa pacjentów z SM (8918 osób) i 37 919 innych osób niechorujących na SM. – Jest to pierwsze badanie, w którym porównano ryzyko wystąpienia nowotworów u pacjentów z SM oraz ich zdrowego rodzeństwa. Porównawcza ocena ryzyka w obu tych grupach jest niezwykle interesująca, ponieważ u badanych osób występują te same uwarunkowania genetyczne i środowiskowe – stwierdziła dr Nina Grytten ze Szpitala Uniwersyteckiego Haukeland w Bergen.

– We wcześniejszych badaniach klinicznych nad ryzykiem wystąpienia nowotworów u pacjentów z SM w różnych krajach uzyskano niespójne wyniki, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby poszerzyć naszą wiedzę w tym zakresie – podkreśliła dr Grytten. – Badanie wskazuje na potrzebę większej świadomości ryzyka zachorowania na nowotwór u pacjentów z SM. Wiedza ta pozwoli na szybsze rozpoznawanie choroby oraz skuteczniejsze leczenie umożliwiające poprawę uzyskiwanych wyników i czasu przeżycia chorych. Dodatkowe badania pomogłyby również w ustaleniu ewentualnych powiązań między nowotworami hematologicznymi a SM oraz w opracowaniu nowych metod postępowania w tych chorobach – dodała badaczka.

Zdaniem dr Grytten wyniki badania sugerują, że SM i nowotwory hematologiczne mogą mieć wspólną etiologię. To z kolei miałoby duże znaczenie dla przyszłych metod leczenia SM oraz profilaktyki obu chorób. Stwardnienie rozsiane jest chorobą trwającą przez całe życie. Atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a zwłaszcza mozg, rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. Może wywoływać wiele rożnych objawów, m.in. problemy ze wzrokiem, sprawnością ruchową nóg i rąk oraz utrzymaniem równowagi. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u młodych osób dorosłych, a czas życia pacjentów z SM jest krótszy średnio o 7 lat.

Nowotwory hematologiczne są grupą nowotworów krwi, która obejmuje szpiczaki, chłodniami oraz białaczki. Istnieje wiele rożnych rodzajów nowotworów hematologicznych, które mogą atakować krew, szpik kostny, a także węzły chłonne.

Przeczytaj także: "Prof. Edvard Moser: Wewnętrzny GPS mózgu i śledzenie czasu zapewniają cenny wgląd w chorobę Alzheimera" , "Profesor Anne Hege Aamodt o Brain Planie po norwesku", "Dym" i "Prof. Bartosik-Psujek: Chcemy pozwolić pacjentom na normalne życie".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe