Wyślij
Udostępnij:
 
 

Norowirus przyczyną dolegliwości układu pokarmowego w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie

Źródło: Dziennik Wschodni/Kurier Lubelski/MK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 30.09.2015
 
 
Po ponad tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów znaleziono przyczynę dolegliwości przewodu pokarmowego wraz z gorączką u pacjentów i personelu medycznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. To norowirus - orzekł sanepid. Zachorowało w sumie 166 osób.
- Potwierdziły się nasze przypuszczenia. W próbkach stwierdzono norowirus. Objawy chorych zgadzają się z dolegliwościami, które występują przy zakażeniu norowirusem. Przebieg zakażenia jest zgodny z czynnikiem etiologicznym - oznajmia Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, cytowana przez Kurier Lubelski.

Szpital w dalszym ciągu musi wiec utrzymywać reżim sanitarny poprzez dezynfekcję i izolowanie chorych, aby przerwać szerzenie się wirusa, choć, zdaniem sanepidu, ognisko zakażenia powoli wygasa.

Jak podaje Kurier Lubelski, obecnie w szpitalu z powodu uciążliwości układu pokarmowego choruje 21 osób: 12 pacjentów w klinice reumatologii i nefrologii oraz 9 osób personelu medycznego, które przebywają na zwolnieniach chorobowych. Według Dziennika Wschodniego w piątek stwierdzono nowe objawy u 134 pacjentów szpitala. W poniedziałek było już 22 nowych chorych.

– Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i kontaktową. Być może do szpitala wirus przyniósł pacjent, u którego nie występowały jeszcze objawy, a być może ktoś z odwiedzających oddział – przypuszcza Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, cytowana przez Dziennik Wschodni. – Norowirusy bardzo długo przeżywają na przedmiotach, których dotykała osoba zakażona np. klamkach, stolikach, deskach klozetowych. Dlatego tak ważne jest nieustanne czyszczenie wszystkich powierzchni środkami dezynfekującymi.

Jak podaje Dziennik Wschodni, w programie edukacyjnym o norowirusach rozprowadzanym przez lubelski sanepid można znaleźć informacje, że w przypadku niemowląt, młodszych dzieci, osób osłabionych innymi chorobami oraz osób w starszym wieku zakażenie jest szczególne groźne i może prowadzić do zgonu.

Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się zakażenia, szpital zdecydował się o wstrzymaniu przyjęć i wprowadzeniu całkowitego zakazu odwiedzin na oddziałach, na których występuje zakażenie. W innych klinikach obowiązują limity. Jednorazowo u każdego chorego może przebywać tylko jeden gość.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.