Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowa choroba – cybersickness

Źródło: KG,mojawyspa.co.uk
Redaktor: Kamila Gębska |Data: 19.11.2015
 
 
Naukowcy z Coventry University zdiagnozowali nową „chorobę”, do której przyczyniają się nowe technologie. Blisko 80 proc. użytkowników urządzeń mobilnych doświadcza bólów głowy i nudności spowodowanych przez „cybersickness”.
Narażeni są na nie użytkownicy smartfonu lub tabletu. Doświadczają przykrych dolegliwości, które najczęściej objawiają się podczas szybkiego lub długotrwałego przewijania treści wyświetlanych na mobilnych urządzeniach. Objawy są nieco podobne do tych związanych z chorobą lokomocyjną – chodzi głównie o nudności, o bóle głowy.

Naukowcy z Coventry University nazwali swoje odkrycie „cybersickness”, co ma być nawiązaniem do angielskiej nazwy choroby lokomocyjnej, czyli motion sickness. Szacują, że blisko 80 proc. użytkowników smartfonów i tabletów doświadcza tego rodzaju dolegliwości.

Nudności i bóle głowy są wywoływane przez szybki ruch na dotykowym ekranie, który trzymany jest dużo bliżej oczu, niż to ma miejsce w przypadku monitora komputera czy ekranu telewizora. Może to być szybkie lub długotrwałe przewijanie treści na wyświetlaczu urządzenia, ale też zręcznościowe gry, czy szybki montaż zastosowany w filmach np. podczas scen pościgów samochodowych. Im bardziej realistyczne obrazy trafiają do mózgu, tym większe jest ryzyko wystąpienia objawów cyberchoroby.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe