Bartosz Bobkowski/Agencja Wyborcza.pl

Nowa grupa ekspercka w resorcie – kto, co i kiedy

Udostępnij:
Zarządzeniem ministra zdrowia powołano zespół do spraw opracowania propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Omawiamy i streszczamy dokument.
W resortowych przepisach wymieniono członków zespołu, zakres ich obowiązków i termin zakończenia prac.

Kto?
Przewodniczącym zespołu i jego zastępcą są – zgodnie z kolejnością:
– prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, prorektor do spraw kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
– prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Członkowie to:
– prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Collegium Medicum,
– Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,
– dr n. med. Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
– mgr Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
– Anna Miszczak, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia,
– Magdalena Przydatek, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia.

Poza nimi w zespole są przedstawiciele Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Rezydentów, Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Sekretarzem zespołu jest Grażyna Głowacka, główny specjalista w Wydziale Kształcenia Lekarzy i Uznawania Kwalifikacji w Departamencie Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia.

W pracach mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego.

Co?
Do zadań ekspertów należy opracowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych regulujących pracę studentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym w szczególności:
– zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych poza realizacją programu kształcenia na studiach i zakres tych świadczeń,
– reguły uczestnictwa w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym poza realizacją programu kształcenia na studiach i zakres tych czynności.

Zgodnie z zarządzeniem osoby wchodzące w skład zespołu są obowiązane do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z uczestnictwem w pracach.

Za udział w posiedzeniach osobom nie przysługuje wynagrodzenie ani zwrot kosztów podróży.

Kiedy?
Pierwsze posiedzenie ma być zwoływane nie później niż 21 dni od początku obowiązywania zarządzenia, czyli 18 grudnia.

Zespół działać będzie do dnia akceptacji przez ministra propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych, nie później jednak niż do 31 marca 2022 r.

Jeśli chcesz ścigać dokument, kliknij w: Zarządzenie w sprawie powołania zespołu do spraw opracowania propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.