iStock

Nowa organizacja branżowa

Udostępnij:
Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed to nowa organizacja – zrzesza jedenaście firm: Ardigen SA, Captor Therapeutics SA, Celon Pharma SA, ExploRNA Therapeutics SA, OncoArendi Therapeutics SA, Polski Bank Komórek Macierzystych SA, PolTREG SA, Pure Biologics SA, Ryvu Therapeutics SA, Selvita SA i WPD Pharmaceuticals Sp. z o.o.
Prezesem związku jest Marta Winiarska, która do tej pory kierowała działaniami public affairs i public relations w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

– Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed powstał po to, aby we współpracy ze wszystkimi interesariuszami i administracją publiczną stworzyć ekosystem, który pozwoli uczynić z biotechnologii medycznej wizytówkę polskiej innowacji, a w przyszłości również być może siłą napędową gospodarki – wyjaśnia prezes BioInMed Marta Winiarska. – Dziś Polska, doświadczająca wyzwań demograficznych i budująca swoją konkurencyjność, w dużej mierze opierając się na niskich kosztach pracy i specjalizacji w zakresie produktów rolniczych i dóbr pośrednich, jest narażona na tzw. pułapkę średniego dochodu – czyli długotrwałą stagnację po latach intensywnego wzrostu. Aby temu zapobiec, konieczny jest rozwój innowacyjnych sektorów gospodarki. Biotechnologia medyczna, przy stworzeniu odpowiednich warunków odpowiedzialnego rozwoju, mogłaby stać się motorem tej transformacji – podkreśla Marta Winiarska, dodając, że „polskie firmy z tej branży, mimo ogromnego potencjału naukowego i stale rozwijającego się portfolio nowych projektów, wciąż muszą ciężko pracować, by przekonać inwestorów do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć”. – Dodatkowo budowa spółki biotechnologicznej – szczególnie w Europie – to długi i wymagający proces biznesowy. Aby możliwe było rozwinięcie takiego przedsięwzięcia, konieczne jest – poza wysoko wykwalifikowanymi zasobami ludzkimi – wykorzystanie różnych źródeł finansowania, w tym m.in. grantów, venture capital, partneringu, możliwości rynku kapitałowego czy instrumentów dłużnych, i wsparcie po stronie rządowej. Tylko synergia działania i współpraca wszystkich interesariuszy daje szanse powodzenia – dodaje.

– Ogólnoświatowy kryzys zdrowotny związany z pandemią COVID-19 pokazał, że badania i rozwój w obszarze medycyny są kluczowe nie tylko z punktu widzenia wskaźników zdrowotnych społeczeństw, ale również działania gospodarki. Po raz pierwszy w sposób tak namacalny można było zaobserwować te zależności. Sytuacja pandemiczna sprawiła również, że instytucje publiczne i prywatni inwestorzy zwrócili większą uwagę na firmy biotechnologiczne, które zaangażowały się w badania nad szczepionkami, testami diagnostycznymi i lekami na COVID-19. W tym obszarze w sposób widoczny pojawił się również polski pierwiastek. Mam nadzieję, że będzie to bodziec do budowy bardziej ustrukturyzowanego, przystępnego i dopasowanego do potrzeb branży innowacyjnej biotechnologii medycznej systemu wsparcia instytucjonalnego – podkreśla Marta Winiarska.

Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed – jak mówi Winiarska – „skupiając unikalną wiedzę i doświadczenie rodzimych firm, pragnie wspierać polską administrację w przeprowadzeniu koniecznych zmian systemowych, które pozwolą w perspektywie długoterminowej uczynić z biotechnologii medycznej wizytówkę polskiej innowacji”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.