123RF

Nowe obowiązki dla zakładów opiekuńczo-leczniczych

Udostępnij:

Przepisy wprowadzające minimalne wymagania dotyczące personelu lekarskiego w zakładach opiekuńczo-leczniczych dla dorosłych już obowiązują. Podmioty będą musiały między innymi zapewnić dostęp do konsultacji specjalistycznych.

– Mowa o rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 lutego 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Celem nowych przepisów ma być zwiększenie liczby wizyt lekarskich w zakładach opiekuńczo-leczniczych, co ma przełożyć się na lepszy dostęp do specjalistów. 

Zmiany, które weszły w życie 11 marca 2025 r. wprowadzają zmiany etatowe – od dziś lekarz udziela świadczeń w łącznym wymiarze jednego etatu przeliczeniowego na 40 łóżek. Dotychczas było 35 łóżek.

Ponadto konieczne będzie zapewnienie przez placówkę dostępu do konsultacji specjalistycznych. W przypadku pacjentów przebywających w zakładach opiekuńczych dla dorosłych mają być one udzielane w dziedzinach psychiatrii, neurologii, a także w geriatrii lub medycyny rodzinnej, lub chorób płuc. Ostatnie ze specjalizacji są odpowiedzią na uwagi zgłaszane w ramach konsultacji publicznych przez konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc. Zwrócili uwagę, że 75 proc. pacjentów stacjonarnych ogólnych zakładów opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych stanowią ludzie starsi, ale też osoby z wielochorobowością, w przeszłości palacze papierosów.

Natomiast jeśli chodzi o pacjentów chorych na AIDS lub zakażonych HIV, mają być to konsultacje z zakresu chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz psychiatrii.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia zmiana przepisów spowoduje bardziej optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów kadrowych, a także ułatwi organizację opieki w ramach wskazanych świadczeń, nie wpływając tym samym negatywnie na jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Przeczytaj także: „Wirtualne ćwiczenia dla seniorów”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.