123RF

Wirtualne ćwiczenia dla seniorów

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęli program przeznaczony dla seniorów, mający na celu poprawę jakości życia osób starszych. Jednymi z jego elementów są wirtualne ćwiczenia, które poprawiają sprawność w wykonywaniu czynności życia codziennego.

Prof. Marek Żak z Collegium Medicum UJK podkreślił, że program ma na celu poprawę sprawności osób starszych przy wykonywaniu czynności życia codziennego, zwiększenie zdolności poznawczych i podniesienie jakości życia.

Dodaje, że projekt bazuje na „pełnej immersyjnej wirtualnej rzeczywistości (VR)”, która pozwala na „przeniesienie” osoby starszej do wirtualnego świata, w którym może ona ćwiczyć i poprawiać swoją sprawność funkcjonalną z wykorzystaniem specjalnych okularów do VR.

– Każda osoba biorąca udział w projekcie ma opracowany i zgrany na telefon specjalny program. Zakłada okulary do wirtualnej rzeczywistości i w tym swoim wirtualnym świecie wykonuje ruchy i ćwiczenia, które poprawiają sprawność w wykonywaniu czynności życia codziennego – opisał prof. Żak.

W projekcie badanych będzie 380 osób powyżej 60. roku życia z trzech środowisk (miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie) z 30 klubów seniora w regionie świętokrzyskim. Wszyscy uczestnicy projektu już po jego zakończeniu będą mogli samodzielnie realizować ten autorski program kieleckich naukowców w specjalnie utworzonych 30 centrach sprawności funkcjonalnej przy klubach i domach seniora w województwie świętokrzyskim.

Prof. Żak dodał, że zgodnie z założeniami praca w tych klubach musi być kontynuowana po zakończeniu projektu co najmniej przez 12 miesięcy.

– Chcielibyśmy, żeby to był dłuższy okres. Chcemy, żeby nasza uczelnia była takim mianownikiem skupiającym wszystkie organizacje samorządowe i te zajmujące się seniorami – i by tworzyła warunki do poprawy sprawności funkcjonalnej i jakości życia seniorów w regionie świętokrzyskim – podkreślił naukowiec z UJK.

Projekt UJK „Implementacja innowacyjnych metod poprawiających sprawność funkcjonalną i jakość życia osób 60+” został dofinansowany ze środków budżetu państwa kwotą 700 tys. zł.

Przeczytaj także: „Senior bez opieki”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.