Nowoczesne zabiegi wewnątrznaczyniowe w Szpitalu Biziela w ramach NFZ

Udostępnij:
Zespół Kliniki Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im dr. J. Biziela wprowadził nową technikę udrażniania naczyń. W Pracowni Angiografii i Diagnostyki Inwazyjnej (Radiologii Zabiegowej) lekarze wykonali kilka zabiegów wewnątrznaczyniowych z użyciem aterektomu-JetStream, urządzenia, które drogą przezskórną (wewnątrznaczyniową) umożliwia rozdrobnienie blaszek miażdżycowych i skrzeplin w tętnicach różnego kalibru za pomocą obrotowej turbinki, a następnie odessanie ściętego materiału przez mechanizm próżniowy i jego usunięcie poza organizm.
Zaletą aterektomii ssącej wykonanej przy pomocy tego aparatu jest możliwość jej wykorzystania do różnych typów zmian powodujących zwężenie naczynia (tzw. miękkich i twardych, łącznie z silnie uwapnionymi), możliwość zmiany średnicy „drążonego” kanału w świetle naczynia dzięki możliwości otwierania i zamykania dodatkowych skrzydełek turbiny, centralne położenie części tnącej i tworzenie koncentrycznego kanału przepływu przy zredukowanym ryzyku zatorowości obwodowej dzięki aktywnej aspiracji rozdrobnionego materiału.

Dzięki wprowadzeniu nowej techniki udrażniania naczyń po raz kolejny poszerzył się zakres procedur naczyniowych wykonywanych w Klinice Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych. Obecnie, obok klasycznych zabiegów z zakresu angiologii inwazyjnej wykonywanych w tętnicach, żyłach i przetokach tętniczo- żylnych, w Klinice wykonuje się także trombektomie (usuwanie skrzeplin) przy pomocy urządzenia Angio-Jet, aterektomie i embolizacje obwodowe. W zakresie procedur wykonywanych w Klinice mieszczą się także wykonywane od kilku lat zabiegi hybrydowe (połączenie chirurgii naczyniowej z technikami wewnątrznaczyniowymi) oraz klasyczne operacje z zakresu chirurgii naczyniowej.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.