Archiwum

O „Journal of Health Inequalities”

Udostępnij:
„Journal of Health Inequalities” jest półrocznikiem wydawanym w wersji anglojęzycznej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu we współpracy z Fundacją „Promocja Zdrowia” od 2016 roku. To recenzowane, międzynarodowe czasopismo naukowe otwartego dostępu, publikujące prace z zakresu zdrowia publicznego, medycyny oraz dziedzin pokrewnych.
W poprzednich numerach JHI ukazywały się artykuły dotyczące między innymi promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej, profilaktyki chorób przewlekłych i ostrych, czy polityki zdrowotnej. Szczególny nacisk czasopismo kładzie na badania odnoszące się do nierówności w dostępie do zdrowia oraz przyczyn różnic w zdrowiu między regionami, krajami i poszczególnymi grupami ludzi.

Dotychczas wspólnie wydano siedem numerów czasopisma o łącznej liczbie 149 artykułów. Spośród opublikowanych prac prawie 50 proc. stanowią artykuły pozyskane z zagranicznych ośrodków naukowych.

Wśród autorów publikacji znalazł się m.in.:
- prof. Harald zur Hausen, laureat Nagrody Nobla z 2008 roku,
- prof. Allan M. Brand z Uniwersytetu Harvarda,
- Aurelijus Veryga, minister zdrowia Litwy,
- prof. Jonathan Samet, rektor Szkoły Zdrowia Publicznego w Kolorado, USA,
- dr Mark Parascandola z Narodowego Instytutu Raka w Bethesdzie, USA,
- prof. Cliff Douglas, wiceprezes Amerykańskiego Towarzystwa Nowotworowego w Atlancie,
- dr Sonia Angell, była dyrektor Departamentu Zdrowia Miasta Nowy Jork, obecnie dyrektor Departamentu Zdrowia Kalifornii,
- a także liczne grono uczonych specjalizujących się w zdrowiu publicznym w Polsce.

Celem zespołu redakcyjnego jest stałe podnoszenie poziomu naukowego czasopisma, pozyskiwanie prac znanych, wysoko cytowanych naukowców z kraju i zagranicy, stworzenie platformy dla studentów i młodych pracowników nauki oraz dyseminacja treści naukowych dotąd opublikowanych w JHI. Przez kilka lat wydawania, czasopismo systematycznie poddawane jest parametryzacji w bazie Index Copernicus. Obecnie JHI, spełniając wymagane kryteria, uzyskało 94,02 punktów za rok 2018. Ponadto czasopismo jest indeksowane w różnych bazach, w tym m.in. w Polskiej Bibliotece Lekarskiej, Harvard Libraries – University of California Libraries, ROAD Directory of Open Access Scholarly Resources, SHERPA/ROMEO oraz WorldCat. W 2019 roku JHI zostało włączone do Wykazu czasopism naukowych publikowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i uzyskało 20 punktów. Obecnie planuje się podjęcie działań w celu włączenia JHI do bazy Emerging Sources Citation Index w Web of Science.

Najnowszy numer JHI z grudnia 2019 roku składa się z trzech części.

Po pierwsze, przedstawia czytelnikom ostatnią grupę artykułów przygotowanych w ramach Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny, która odbyła się w dniach 9-10 czerwca 2019 r. w Kaliszu (patrz poprzednie wydanie czasopisma https://www.termedia.pl/Journal/Journal_of_Health_Inequalities-100/Numer-1-2019). Między innymi, artykuł profesora Witolda Zatońskiego nakreśla epidemiologię recesji zdrowotnej, którą obserwujemy w Polsce od 2003 roku. Tymczasem profesor Cliff Douglas i współautorzy wskazują, że pomimo wzmocnionej kontroli tytoniowej w Polsce i Stanach Zjednoczonych konwencjonalne palenie papierosów pozostaje podstawowym problemem zdrowia publicznego.

Druga grupa artykułów dotyczy inauguracji roku akademickiego, która odbyła się 4 października 2019 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. W uroczystości wzięli udział uznani eksperci ds. Zdrowia Publicznego. Profesor Otis Brawley swój artykuł poświęcił kontroli nowotworów i śmiertelnych chorób przewlekłych. Dr Leonardo Chavane przedstawił czynniki kulturowe, społecznościowe i religijne kształtujące zdrowie publiczne w Mozambiku.

Pozostałe artykuły w najnowszym numerze JHI obejmują najaktualniejszą tematykę z zakresu zdrowia publicznego i medycyny, między innymi problem diety i odżywiania a zachorowalności na raka prostaty, występowania nadwagi i otyłości w Polsce, charakterystyki urządzeń dostarczających nikotynę. Przedstawiony został również problem tworzenia specjalizacji medycznych w powojennym, sowieckim systemie opieki zdrowotnej.

Więcej o czasopiśmie na stronie: www.termedia.pl/JournalofHealthInequalities.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.