Patryk Rydzyk

O profilaktyce chorób zakaźnych i roli państwa w tym zakresie ►

Autor: Krystian Lurka
|
Podczas szóstej konferencji Wizja Zdrowia zorganizowaliśmy panel pod tytułem „Profilaktyka chorób zakaźnych – od niemowlaka do seniora – rola państwa”, w trakcie którego eksperci zastanawiali się, czego jeszcze brakuje w kalendarzu szczepień i jakie zmiany są przewidywane. Oceniono także dotychczasowe programy szczepień.
W sesji „Profilaktyka chorób zakaźnych – od niemowlaka do seniora – rola państwa” w trakcie VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny, 11 października w Warszawie, wzięli udział:
– Joanna Parkitna, dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
– Tadeusz Zielonka, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– Grzegorz Hudzik, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach,
– Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Specjaliści podczas dyskusji – prowadzonej przez Bartosza Kwiatka – mówili o aktualnie obowiązującym kalendarzu szczepień dla dzieci i jego realizacji – zastanawiali się również, jak na jego realizację wpłynęła pandemia COVID-19 oraz napływ uchodźców z Ukrainy.

Odpowiedzieli także na pytania:
– co powinno znaleźć się w kalendarzu szczepień w kolejnych latach i jakie przewiduje się zmiany w kalendarzu szczepień na 2023 r.,
– jakie wyzwania są w kwestii organizacji realizacji szczepień w Polsce,
– w jaki sposób zoptymalizować system szczepień, aby ułatwić pacjentom szczepienie się,
– jakie elementy powinny być uwzględnione w procesie propagowania szczepień wśród dorosłych – jak przekonać starzejące się społeczeństwo do szczepień,
– jakie szczepienia powinny być dostępne w pierwszej kolejności dla osób starszych i jak poprawić do nich dostęp.

Ekspertów spytano też, co sądzą o aktualnych rozwiązaniach profilaktycznych i jak oceniają szczepienia u dorosłych – czy są równie ważne jak u dzieci, dlaczego są ważne, jaka jest wyszczepialność, jak powinno działać państwo, by promować realizację szczepień u dorosłych.

Podczas sesji zaprezentowano także nagranie prof. Jacka Wysockiego, kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, dotyczące szczepień w Polsce.

Sesja do obejrzenia poniżej. 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.