Menedżer Zdrowia

O przeglądach lekowych w systemie ochrony zdrowia ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
Dr hab. n. med., prof. UMP, Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspertka Zespołu do spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia, podsumowała panel dyskusyjny pod tytułem „Przegląd lekowy w systemie ochrony zdrowia”.
28 listopada w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – podczas konferencji „Przegląd lekowy w aptece i na oddziale szpitalnym” – zorganizowano debatę pod tytułem „Przegląd lekowy w systemie ochrony zdrowia”.

Uczestniczyli w niej:
– dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej,
– prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– dr n. med. Rafał Staszewski, dyrektor generalny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
– prof. dr hab. Anna Jelińska, dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz, konsultant do spraw farmacji szpitalnej Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu,
– dr hab. n. med., prof. UMP, Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspertka Zespołu do spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia.

Podsumowanie
Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska w „Menedżerze Zdrowia” streściła dyskusję.

– Rozmawialiśmy między innymi o tym, co lekarze rodzinni sądzą o przeglądach lekowych. Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas przyznała, że doktorzy są „na tak”. Dodała, że „współpraca między farmaceutami a lekarzami rodzinnymi się buduje”. To ważna deklaracja dla farmaceutów i dla systemu w ogóle. Ponieważ – przypomnijmy – w przeglądy lekowe są zaangażowani lekarze, farmaceuci i pacjenci – stwierdziła ekspertka.

Zwróciła też uwagę na wypowiedzi prof. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis, dr. Rafała Staszewskiego i prof. Anny Jelińskiej.

– Prof. Wieczorowska-Tobis podkreśliła – jako geriatra, jako lekarz, który leczy jednych z najtrudniejszych pacjentów – że przeglądy lekowe to bardzo ważna i potrzebna usługa. Pacjenci są zagubieni – potrzebują wsparcia w zakresie farmakoterapii, a przeglądy to ułatwią – relacjonowała prof. Neumann-Podczaska.

– Z kolei dyrektor Staszewski stwierdził, że „system ochrony zdrowia potrzebuje przeglądów lekowych i nie ma już możliwości zejścia z drogi rozwoju” oraz że „możemy zaklinać rzeczywistość i chcieć inaczej, ale te usługi w opiece zdrowotnej są kluczowe”. Przyznał wprost, że „potencjał farmaceutów musi być bardziej wykorzystany i nie powinien być marnotrawiony, a dzięki przeglądom będzie to możliwe” – opisała prof. Neumann-Podczaska.

– Prof. Anna Jelińska – wypowiadająca się w imieniu Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych – stwierdziła, że „dostrzeżona jest potrzeba zmian programów kształcenia i upraktycznienia ich, aby przygotować farmaceutów do skutecznej realizacji przeglądów lekowych” – powiedziała ekspertka.

O czym mówiono poza tym?

Wystąpienie ekspertki w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Dr hab. Neumann-Podczaska: Dzięki nowym uprawnieniom farmaceutów zyskają lekarze”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.