
Obniżenie składki zdrowotnej – prezydent zabrał głos ►
Tagi: | składka, składka zdrowotna, Andrzej Duda, weto, Andrzej Domański |
Prezydent Andrzej Duda podczas konwencji wyborczej Karola Nawrockiego w Łodzi odniósł się do zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, które miałyby obowiązywać od 2026 r.
27 kwietnia Andrzej Duda w trakcie swojego przemówienia kilkukrotnie krytykował rządzących i premiera Donalda Tuska – między innymi za rządową propozycję obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ma to kosztować 4,6 mld zł – o tyle zmniejszy się wpływ z daniny na zdrowie.
– Zastanawiam się, czy budowanie pomyślności gospodarczej Polski będzie polegało na tym, że najbogatsi będą płacili mniejsze składki na ochronę zdrowia, a ta będzie ograniczana, chociaż płacili będą na nią ci najubożsi – a i tak jej nie będzie w wystarczającym stopniu, bo zmniejszą się nakłady na służbę zdrowia z prostej przyczyny, bo po prostu zabraknie pieniędzy w budżecie, tak jak już zabrakło w zeszłym roku – mówił prezydent.
Fragment konwencji poniżej.
Ustawa o składce zdrowotnej – tło
W ustawie uchwalonej przez Sejm 4 kwietnia założono, że przedsiębiorcy od 2026 r. będą płacić niższą składkę zdrowotną – zmiana ma kosztować 4,6 mld zł. O tyle niższe będą wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia, który finansuje świadczenia i leki w publicznym systemie ochrony zdrowia.
Minister finansów Andrzej Domański zadeklarował, że niższe wpływy do kasy NFZ będą zrekompensowane dotacją z budżetu państwa. Nie przedstawił jednak konkretnych źródeł finansowania. Nie jest jasne, czy będzie to dodatkowa dotacja dla funduszu, czy też kwota zostanie wliczona do ustawowego minimum 8 procent PKB, które państwo musi przeznaczać na zdrowie.
Senat 23 kwietnia zagłosował za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Wcześniej odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafiła na biurko prezydenta i czeka na podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego – z takich możliwości może skorzystać prezydent.
Andrzej Duda zapowiedział 24 kwietnia, że poprosi przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego i związkowców o opinię w sprawie ustawy o składce zdrowotnej. Podkreślił, że głos związkowców będzie dla niego fundamentalnie ważny.
Przeczytaj także: „Absurdalnie w sprawie składki zdrowotnej”.