Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl

Obowiązkiem szkoły jest pomagać uczniom w kryzysie psychicznym

Udostępnij:
– Stan zdrowia psychicznego młodzieży jest w zapaści i to w szkołach uczniowie powinni znajdować właściwą pomoc – przyznała minister edukacji Barbara Nowacka.
Zdrowie psychiczne młodzieży jest w zapaści
Szefowa resortu edukacji 18 lutego spotkała się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi i rozmawiała na temat zdrowia psychicznego – podczas briefingu prasowego Barbara Nowacka przyznała, że „stan zdrowia psychicznego młodzieży jest w wyjątkowej zapaści”.

– Coraz więcej jest depresji, samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Szkoła jest tym miejscem, w którym możemy pomóc dzieciom żyć bezpiecznie – gdzie powinny móc znaleźć pomoc, bo często w domach tej pomocy znaleźć nie mogą. To w szkole młodzi ludzie powinni czuć się bezpieczni, poszanowani i wysłuchani, jeśli zachodzi taka potrzeba – powiedziała Nowacka.

– Rząd przywrócił dofinansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111, w Ministerstwie Edukacji Narodowej jest pełnomocnik do spraw zdrowia psychicznego uczniów, a pod koniec lutego zaplanowano konferencję naukową „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania” – przypomniała.

– Wyciągniemy z niej wnioski dla ministerstwa – dodała.

Nie można problemów psychicznych uczniów zrzucać na nauczycieli
– Rozwiązywania problemów psychicznych uczniów nie można zrzucać na nauczycieli, stąd potrzeba większej liczby psychologów w szkołach. Tak, aby każdy uczeń, który potrzebuje wsparcia, każda uczennica, która chce być wysłuchana, mogli spotka się, porozmawiać w miejscu bezpiecznym o swoich problemach – wyjaśniła.

Szefowa resortu edukacji wskazała, że „uczniowie zgłaszają problemy z przeciążeniem i wielkim stresem związanym z nadmierną nauką, dlaczego MEN chce odchodzić od prac domowych”. – Edukacja zdrowotna, w tym edukacja odporności psychicznej, jest koniecznym elementem do wprowadzenia do podstawy programowej i nad tym resort zamierza pracować – dodała.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.