Wyślij
Udostępnij:
 
 
Siemens

Odnowiono i unowocześniono Zakład Diagnostyki Obrazowej w IPCZD w Warszawie

Źródło: Materiały prasowe
Autor: Krystian Lurka |Data: 25.06.2020
 
 
W warszawskim Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” otwarto zmodernizowany Zakład Diagnostyki Obrazowej. Pracownia całkowicie zmieniła wygląd i funkcjonalność – między inny z powodu doposażenia w nowoczesne aparaty Siemens Healthineers: rezonans magnetyczny MAGNETOM Sola, tomograf komputerowy SOMATOM Force i aparat RTG Luminos dRF Max. Odnowiony zakład, który stał się Ośrodkiem Referencyjnym Siemens Healthineers, przyjmuje już pacjentów.
Podczas modernizacji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, która została przeprowadzona w ramach większego projektu o wartości ponad 21 mln zł, wyremontowano wszystkie pomieszczenia. Dzięki temu usprawniono diagnostykę i leczenie, a w konsekwencji skrócono czas pobytu w szpitalu i przeniesiono wykonywanie części procedur do lecznictwa ambulatoryjnego.

– Pracownicy, a przede wszystkim pacjenci doceniają przeprowadzoną rewitalizację, która otwiera nowe możliwości w leczeniu, a także wpływa na zwiększenie komfortu ciężko chorych dzieci trafiających do naszego Instytutu – podkreślił dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Projekt został częściowo sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Z tych środków zakupiono aparat do rezonansu magnetycznego MAGNETOM Sola.

MAGNETOM Sola to 1,5-teslowy aparat rezonansu magnetycznego z technologią BioMatrix. Dzięki niemu możliwie jest przebadanie każdego pacjenta w dowolnym zakresie, ponieważ aparat automatycznie dostosowuje się do bioróżnorodności pacjentów i eliminuje wszelkie wynikające z niej niepożądane odchylenia w badaniach. Aparat, wyposażony w przestronny magnes o średnicy 70 cm, oferuje wiele rozwiązań technologicznych zwiększających komfort pacjenta i szybkość badania przy najwyższej jakości obrazowania. Natomiast pakiety Turbo Suite i Quiet Suite pozwalają zastosować sekwencje szybkie i ciche, zintegrowany z aparatem czujnik oddechowy po ułożeniu pacjenta automatycznie pokazuje krzywą oddechową bez kabli, a sekwencja do badania jamy brzusznej STAR-VIBE umożliwia wykonywanie badania na swobodnym oddechu.

Modernizację wsparła także Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała placówce tomograf komputerowy SOMATOM Force i aparat rentgenowski Luminos dRF Max.SOMATOM Force wyróżnia się spośród innych aparatów najwyższej klasy zastosowaniem dwu lamp i detektorów. Dzięki dwóm źródłom możliwe jest uzyskiwanie obrazów o większej rozdzielczości w krótszym czasie, przy jednoczesnej minimalizacji otrzymywanej przez pacjenta dawki promieniowania. SOMATOM Force pozwala uzyskać 384 (2x192) warstw o minimalnej grubości 0,6 mm. Bardzo duża szybkość badania umożliwia skanowanie pacjentów mających problemy ze wstrzymaniem oddechu, jak również tych niewspółpracujących z personelem medycznym. Możliwe jest także wysokiej jakości obrazowanie serca bez użycia spowalniających jego akcję beta blokerów czy badanie dzieci bez farmakologicznego uspokojenia, na swobodnym oddechu. Komfort badania zwiększa również szeroki (78 cm średnicy) otwór gantry.Luminos dRF Max to w pełni cyfrowy aparat rentgenowski typu telekomando, który oferuje maksymalne możliwości zarówno w radiografii, jak i fluoroskopii. Zdjęcia wykonywane są znacznie szybciej, w większości przypadków można uniknąć przenoszenia pacjenta w trakcie badania. Szczególny nacisk położono także na komfort badanego dziecka. Aparat jest łatwo dostępny dla małych pacjentów dzięki przechylanemu stołowi z możliwością obniżenia blatu do wysokości 50 cm nad podłogą. Co więcej, dostęp do urządzenia możliwy jest ze wszystkich stron, co zwiększa możliwość kontaktu dziecka z rodzicem.

Zmodernizowany zakład stał się Ośrodkiem Referencyjnym Siemens Healthineers.

– Jestem dumna, że Zakład Diagnostyki Obrazowej CZD został naszym ośrodkiem referencyjnym, łącząc imponujące kompetencje i doświadczenie kadry medycznej CZD z naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi i informatycznymi – skomentowała Joanna Miłachowska, prezes polskiego oddziału Siemens Healthineers.

Modernizacja to jednak nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, ale także zmiany zwiększające komfort małych pacjentów. Aparaty i ściany pracowni ozdobione są rysunkami kolorowych zwierzątek, a w poczekalni czas oczekiwania umilają filmy dla dzieci, wyświetlane na wielkim „kinowym” ekranie.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.