Warszawski Uniwersytet Medyczny

Pierwsze w naszym kraju ablacje z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych

Udostępnij:
Wskazaniem do zabiegu ablacji za pomocą najnowocześniejszych urządzeń była objawowa arytmia oporna na leczenie farmakologiczne. Zabiegi wykonali specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. Zostały przeprowadzone w ramach programu External Evaluation, do którego dotychczas zaproszono 20 ośrodków z Europy.
Lekarze I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, 20 i 21 stycznia wykonali łącznie cztery zabiegi ablacji, czyli izolacji żył płucnych u pacjentów z migotaniem przedsionków. U wszystkich pacjentów wskazaniem do zabiegu była objawowa arytmia oporna na próby leczenia farmakologicznego.

- Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. W trakcie dużej części zabiegów wykorzystywane są cewniki, których końcówka jest chłodzona za pomocą soli fizjologicznej, co ogranicza możliwość wiarygodnego odczytu temperatury skorelowanej z temperaturą uszkadzanej tkanki. Zastosowanie chłodzenia cewnika zmniejsza ryzyko wytworzenia skrzepliny na jego końcówce podczas ablacji oraz na efektywniejsze przekazanie energii do tkanek kosztem utraty informacji o rozgrzaniu tkanek – mówi dr n. med. Piotr Lodziński, kardiolog z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Podczas zabiegów wykorzystano chłodzone cewniki ablacyjne z możliwością pracy w trybie kontroli temperatury oraz dynamicznej regulacji chłodzenia (QdotMicro; Biosense Webster). Rozwiązanie to ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów m.in. poprzez uzyskanie informacji na temat rozgrzania tkanki i odpowiednie dostosowanie mocy oraz przepływu soli przez końcówkę cewnika.

Zabiegi przeprowadzono w ramach programu External Evaluation, do którego zaproszono dotychczas 20 ośrodków z Europy. Tym wybranym placówkom udostępniono najnowszy zarejestrowany sprzęt do leczenia zaburzeń rytmu serca, a opinie oraz doświadczenia zebrane w tych ośrodkach pozwolą na powszechne wdrożenie tej technologii. Po zakończeniu udziału w programie External Evaluation planowana jest kontynuacja wykorzystania tej metody ablacji w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W pierwszych zabiegach udział wzięły zespoły: dr. Piotra Lodzińskiego w składzie dr Michał Peller, dr hab. Paweł Balsam (zabiegi odbyły się w Oddziale Elektrokardiologii) oraz dr. hab. Edwarda Koźluka w składzie dr Agnieszka Piątkowska, dr Dariusz Rodkiewicz oraz piel. Anna Kawa, Bartłomiej Kuć, technik Anna Grodzicka.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.