Wyślij
Udostępnij:
 
 
Podmiot leczniczy nie może zrzucać odpowiedzialności za bezpieczeństwo dokumentacji medycznej
Źródło: KL, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 12.04.2018
 
 
W wyniku sporu jednej z poradni medycznych z Katowic z właścicielem budynku, w którym mieściła się poradnia, pacjenci stracili dostęp do dokumentacji medycznej. NSA przyznał, że podmiot medyczny ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej i nie może zrzucać odpowiedzialności za utratę dostępu na kogoś innego.
- W połowie 2017 roku do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 16 wniosków o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. utraty dostępu do dokumentacji medycznej przez pacjentów katowickiej poradni medycznej - informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że właściciel budynku, od którego poradnia wynajmowała pomieszczenia, zajął go za długi czynszowe i zablokował dostęp do dokumentów. Rzecznik uznał, że doszło do stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził jednak, że nie można czynić takiego zarzutu, gdy dokumentacja znalazła się we władaniu osoby trzeciej bez zgody i woli podmiotu leczniczego.

Ostatecznie NSA orzekł, że to podmiot leczniczy ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej. Sędzia Barbara Adamiak przyznała, że placówka medyczna nie zachowała się rozsądnie. Spór z wynajmującym trwa kilka miesięcy, a spółka nie zabezpieczyła dokumentacji pacjentów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe