Podwyżki dla pielęgniarek: koalicja szpitali przy PFSz

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwyżek dla pielęgniarek. Zdaniem Federacji rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie powinno być wyeliminowane z obrotu prawnego.
Rozmowa z Anną Banaszewską, dyrektor zarządzającą Polską Federacją Szpitali

Czy PFSz odstąpiła od złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwyżek dla pielęgniarek?

Wniosek składamy – ta regulacja powinna zostać zweryfikowana przez Trybunał i jako wadliwa wyeliminowana z obrotu prawnego. Niemniej do tego czasu obowiązuje, stąd celem PFSz jest zarówno eliminacja rozporządzeń z obrotu prawnego, zredukowanie ujemnych skutków przyjętego mechanizmu wynagrodzeń, jak i wypracowanie właściwych mechanizmów uwzględniających wzrost wynagrodzeń. Z tego wynika potrzeba powołania koalicji i chęć świadczenia pomocy prawnej. Nie jest sztuką powiedzieć, że przepisy obowiązujące są wadliwe – sztuką jest minimalizacja skutków naruszeń prawa będących efektami wprowadzenia wadliwych regulacji do obrotu prawnego do czasu jej wycofania, a także wypracowanie mechanizmów które nie będą wadliwe. Nasze działania nie zmierzają do pozbawienia pielęgniarek i położnych otrzymanej podwyżki, tylko do zmiany mechanizmu jej przyznawania na taki który będzie poprawny pod względem prawnym i zagwarantowany w budżecie NFZ.

Czy można powiedzieć, że tworzycie państwo „niebieską linię” dla szpitali? Na jaką pomoc może liczyć dyrektor szpitala należący do koalicji przy PFSz? Kto może do niej przystąpić?

W pewnym sensie można powiedzieć, że tworzymy niebieską linię dla szpitali. Szpital należący do koalicji może liczyć przede wszystkim na:
- opinie prawne i analizy prawne wskazujące optymalne rozwiązania i wraz z analizą ryzyka w zakresie możliwych rozwiązań – przepisy zawarte w rozporządzeniu rodzą wiele kolizji z przepisami zawartymi w kodeksie pracy. To obszar dużego ryzyka, chcemy pomóc je minimalizować.
- szczegółowy raport oceny skutków prawnych i finansowych – jako narzędzie do rozmów z organami założycielskimi, radami społecznymi, zarządami i radami nadzorczymi.
- wsparcie w komunikacji z NFZ w zakresie podpisania i realizacji aneksów, renegocjacji umów, – brak zabezpieczenia finansowania wzrostu wynagrodzeń w postaci dodatkowego budżetu NFZ oznacza, że środki na wzrost wynagrodzeń będą de facto pochodziły z kontroli i nadwykonań.

Będziemy reagować na wszystkie potrzeby koalicji na bieżąco.

Koalicjanci przy PFSz otrzymali opinię prawną dotyczącą problematyki włączenia wzrostu wynagrodzeń do regulaminu wynagrodzeń. Obecnie obowiązuje wiele różnych praktyk, obarczonych różnym poziomem ryzyka – niektóre z nich wprawdzie są proste do realizacji, ale niosą duży poziom ryzyka dla finansów szpitali. Chcemy, aby dyrektor szpitala mógł podejmować decyzję w pełni świadomie i w oparciu o analizę ryzyka, dlatego Polska Federacja Szpitali chce wspierać koalicjantów w procesach decyzyjnych.

Kto może przystąpić do koalicji?

Do koalicji może przystąpić każdy szpital niezależnie od tego czy jest członkiem PFSz. W zeszłym tygodniu wysłaliśmy do wszystkich szpitali w Polsce zaproszenia ze szczegółowymi informacjami. Każdy, kto jest zainteresowany, może się ze mną skontaktować – moje dane są dostępne na stronie Polskiej Federacji Szpitali. Obecnie mamy w koalicji kilkadziesiąt szpitali i codziennie wpływają nowe zgłoszenia. Do koalicji zapraszamy każdego kto widzi cel we wspólnym działaniu. Przyjęcie wspólnej, bezpiecznej praktyki stosowania prawa też ma bardzo duże znaczenie.

Jakie państwo widzicie problemy w związku z włączeniem w życie przepisów rozporządzenia?

Włączenie w życie wadliwie skonstruowanych przepisów zawsze rodzi wiele problemów. Właściwie część z nich już powołałam. W przypadku rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września w sprawie ogólnych warunków umów o świadczenia opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia zmieniającego z 14 października są to między innymi: liczne kolizje z przepisami prawa pracy, kolizje wynikające z braku gwarancji finansowania wzrostu wynagrodzeń. Ponad to kolizje wynikające z tego faktu, że wyliczenia wartości kwot przyznanych przez NFZ płatnik opiera na stan z września, czyli momentu zgłoszenia do systemu SZOI, liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych. A zatem jest to stan statyczny, wszelkie zmiany będą rodziły negatywne skutki dla pielęgniarek. Chcemy tego uniknąć.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.