Polacy chcą upubliczniania wiadomości o stanie zdrowia polityków

Udostępnij:
Spekulacje na temat stanu zdrowia prezesa PiS sprowokowały media do postawienia pytania, czy Polacy chcą upublicznienia wiadomości o stanie zdrowia polityków. Odpowiedź brzmi „tak”.
Odpowiedź pochodzi z sondażu SW Research dla "Rzeczypospolitej".

- Największa grupa respondentów, czyli 44 proc., uważa, że stan zdrowia najważniejszych polityków w Polsce powinien być podawany do publicznej wiadomości. Przeciwnego zdania jest 29 proc. ankietowanych, a zdania w tej sprawie nie ma podobny odsetek (27 proc.) – relacjonuje "Rzeczpospolita".

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że stan zdrowia najważniejszych politycznie osób w państwie od zawsze budził zainteresowanie i wywoływał emocje.

- W tym celu w systemach politycznych powoływano urzędy wiceprezydenta, wicepremiera czy wiceministra, albowiem w momencie, kiedy ich bezpośredni przełożeni nie mogli wypełniać swoich funkcji, to na ich barkach spoczywała odpowiedzialność za losy państwa – mówi Knopek i przyznaje, że w systemach demokratycznych, kiedy o obsadzie większości stanowisk i funkcji państwowych decydują wolne wybory, społeczeństwo ma prawo wiedzieć na kogo głosuje, a więc m.in. jaka jest kondycja fizyczna konkretnego kandydata.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.