Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polscy pacjenci stracili zaufanie do lekarzy

Źródło: JM/MyPacjenci
Redaktor: Janusz Maciejowski |Data: 29.10.2014
 
 
Poziom zaufania do lekarzy dramatycznie spada od roku 2011, z poziomu 73 proc. aż do 56 proc. Spośród 29 krajów Polska jest na 25. miejscu w rankingu zaufania do lekarzy, co oznacza, że mniej niż połowa pacjentów ma zaufanie do lekarzy, a tylko 23 proc. wychodzi z zadowoleniem z wizyt lekarskich.
New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował pracę Public Trust in Physicians, a w niej wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową. Jedne z najniższych wyników tego współczynnika zanotowano dla Polski. Potwierdza to wcześniejsze dane z badań European Trusted Brands przeprowadzanych co roku przez Readers Digest wskazując, że poziom zaufania do lekarzy dynamicznie w Polsce spada od 2011 roku z poziomu 73% do 56% w 2014 roku. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w światowym rankingu zaufania do lekarzy.

"Badanie zostało przeprowadzone w latach 2011-2013 w ramach International Social Survey Programme (ISSP) realizowanego w 29 krajach przez instytuty naukowe i badawcze uczestniczących krajów w ramach współpracy międzynarodowej. Badano 2 parametry – zaufanie do lekarzy jako do grupy zawodowej oraz indywidualne zadowolenie z otrzymanego leczenia podczas ostatniej wizyty u lekarza. Dane zebrane w grupie respondentów w 29 krajach wskazują na brak zależności poziomu zaufania jakim badani darzą lekarzy od indywidualnego zadowolenia z ostatniej wizyty u lekarza" - informuje Fundacja "My Pacjenci".

Dużym zaufaniem darzą lekarzy obywatele takich krajów jak Szwajcaria, Holandia, Dania, Wielka Brytania, Finlandia, Francja i Turcja (poziom zaufania od 83 do 75 %). Ranking zamykają następujące kraje - Chorwacja, Stany Zjednoczone, Chile, Bułgaria, Rosja i Polska z wynikami zaufania w zakresie 58-43%. Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski. Polska jest ostatnim 29tym krajem zamykającym ranking z zaufaniem do lekarzy na poziomie 43% respondentów którzy darzą zaufaniem lekarzy w Polsce. Niewielki odsetek respondentów wychodzi z zadowoleniem z wizyt lekarskich – w Polsce to zaledwie 23% respondentów, co daje nam 25 miejsce w grupie 29 badanych krajów. W krajach takich jak Szwajcaria, Dania czy Stany Zjednoczone z wizyt wychodzi zadowolonych nawet 64% badanych.

- Opublikowane wyniki martwią. W interesie pacjentów jest ufanie lekarzowi. To zaufanie wspiera skuteczność zastosowanych terapii i leków. Buduje dobrą współpracę, która leży przede wszystkim w interesie pacjentów - mówi Ewa Borek, prezes Fundacji. - Pacjenci potrzebują lekarzy, którym mogą ufać. Wydaje się, że z problemem narastania braku zaufania nie można pozostawiać polskich lekarzy i pacjentów i liczyć, że sami sobie z tym poradzą. Takie wyniki powinny sprowokować dyskusję, z udziałem dwu zainteresowanych stron, prowadzącą do ustalenia działań naprawczych - dodaje.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe